Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

18 lat temu Polska weszła do UE. Dzień Europy w Gdańsku

Obchodzimy 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w niedzielę, 8 maja, obchodzona będzie nie tylko 77. rocznica zakończenia II wojny światowej, ale także Dzień Europy. W rzeczywistości, w jakiej żyjemy – najpierw pandemii, teraz wojny w Ukrainie, gdy tuż za naszą granicą spadają bomby – zdecydowana większość z nas docenia nie tylko przynależność Polski do NATO, ale również do Unii Europejskiej.
flagi Polski i Unii Europejskiej

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Najnowszy sondaż Kantar Public dla Parlamentu Europejskiego odnosi się do odsetka osób popierających Unię Europejską w odniesieniu do konkretnego państwa wspólnoty. Generalnie podczas pandemii poparcie dla Unii Europejskiej wzrosło - średnio wynosi ono 70 proc. Najgorzej jest we Francji (56 proc.), Rumunii (61 proc.), Słowacji, a także Grecji (po 62 proc.). Powyżej średniej znajdują się takie państwa, jak Niemcy (78 proc.), Holandia, Węgry, Finlandia, Estonia, Hiszpania, czy też Luksemburg. Jeszcze lepiej jest w Danii, Portugalii i Szwecji (79 proc.). Na drugim miejscu jest Irlandia (81 proc.). W zestawieniu na pierwszym miejscu plasuje się… Polska. 

Poparcie dla Unii Europejskiej kształtuje się w naszym kraju w granicach 82 proc. - podczas ostatniego badania wiosną ubiegłego roku było ono 5 punktów procentowych niższe. Ochrona demokracji stanowi najwyższy priorytet dla jedenastu państw członkowskich: Szwecji, Niemiec, Finlandii, Włoch, Danii, Austrii, Luksemburga, Malty, Polski, Czech i Węgier. Respondenci w Czechach i na Węgrzech stawiają jednocześnie na pierwszym miejscu ochronę praw człowieka. 

Badanie wykonano między 1 listopada a 2 grudnia 2021 r., a wyniki opublikowano w lutym. W badaniu wzięło udział ponad 26,5 tys. respondentów z 27 krajów członkowskich UE, odpowiedzi udzielali w wywiadach bezpośrednich lub w formule online (z powodu pandemii COVID-19).

8 MAJA

W niedzielę, 8 maja w ramach solidarności z obywatelami Ukrainy, odbędzie się w Gdańsku wspólne śpiewanie hymnów Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Wydarzenie zaplanowano na godz. 12.30 przed Ratuszem Głównego Miasta. Cappella Gedanensis wraz z pomorskimi chórami zainicjuje „Odę do Radości”, potem odśpiewane będą zaśpiewane hymny Polski i Ukrainy.

Mieszkańcy i turyści będą mogli też odbierać flagi państwowe RP, Ukrainy i Unii Europejskiej. Wydarzenie zostanie zarejestrowane w formie wideo. Na 8 maja przypada 77. rocznica zakończenia II wojny światowej. Tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę, apel pamięci i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 

9 MAJA

Dzień Europy upamiętnia rocznicę wygłoszenia 9 maja 1950 roku historycznej deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. Obchody Dnia Europy rozpoczną się o godz. 10 na górze Gradowej w Gdańsku - na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. O godz. 12 zaplanowano koncert carillonowy. Na wieży kościoła św. Katarzyny zagra Wojciech Lauer. W programie muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.

Na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnietakże fontanna Neptuna. O godzinie 18 w Gdańsku, w sieni Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, rozpocznie się, zorganizowana przez stowarzyszenie Razem w Europie, dyskusja „Europa dla Pokoju”, transmitowaną również w mediach społecznościowych. Na ul. Długiej i Długim Targu rozdawane będą małe flagi Unii Europejskiej oraz zakładki do książek o stylistyce europejskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka