Leopold von Winter był nadburmistrzem Gdańska w latach 1863-1890

Leopold von Winter był nadburmistrzem Gdańska w latach 1863-1890

200 lat temu urodził się Leopold von Winter, nadburmistrz Gdańska
w latach 1863-1890

W rocznicę urodzin Leopolda von Wintera w poniedziałek, 23 stycznia o godzinie 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbędzie się wykład popularnonaukowy poświęcony życiu i dokonaniom jednego z najbardziej zasłużonych włodarzy miasta.
Redakcja
Zawsze Pomorze
23.01.2023 / 09:45

Leopold von Winter uznawany jest za głównego inicjatora modernizacji Gdańska w drugiej połowie XIX wieku. Do jego największych osiągnięć należy zaliczyć budowę nowoczesnego systemu wodociągów i kanalizacji, budowę nowoczesnego szpitala miejskiego, reorganizację miejskiego szkolnictwa, wprowadzenie tramwajów konnych, a także utworzenie Muzeum Miejskiego w dawnym klasztorze Franciszkanów – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Zaskakujące jest natomiast to, że spuścizna po nim zachowała się w stopniu znikomym. Próżno szukać zbiorów pism czy nawet pamiątek osobistych. Dlatego zwracamy się do instytucji oraz osób prywatnych z prośbą o przekazanie przedmiotów do Muzeum Gdańska. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zbudujemy kolekcję, którą będzie można prezentować społeczeństwu i w ten sposób przywrócić pamięć o von Winterze.  

200. rocznica urodzin Leopolda von Wintera, nadburmistrza Gdańska. Program wydarzeń

  • W rocznicę urodzin Leopolda von Wintera w poniedziałek, 23 stycznia o godzinie 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się wykład popularnonaukowy poświęcony życiu i dokonaniom jednego z najbardziej zasłużonych włodarzy miasta.
  • Na dziedzińcu Ratusza zaprezentowana zostanie także mini-wystawa „Na drodze ku nowoczesności. Działalność nadburmistrza Leopolda von Wintera”.
  • W dzień urodzin rozpocznie się również zbiórka pamiątek. Akcja prowadzona przez Muzeum Gdańska potrwa do końca roku.
  • Latem, 10 lipca, czyli w dniu 130. rocznicy śmierci włodarza miasta, zostanie udostępniona kolejna, nowa wystawa plenerowa, a mieszkańcy będą mogli wziąć udział w cyklu spacerów śladami zasłużonego gdańszczanina

PRZECZYTAJ TEŻ: Pamiątki z promu „Jan Heweliusz” trafiły do Narodowego Muzeum Morskiego

Gabinet von Wintera

Gabinet von Wintera

Leopold von Winter. Z Gdańskiem związał swoje życie    

Leopold von Winter pochodził ze Świecia, ale to z Gdańskiem związał swoje życie. Urodził się w 1823 roku w rodzinie luterańskiego pastora i pedagoga ze Świecia, maturę zrobił w Bydgoszczy, a na studia z prawa handlowego i ekonomii komunalnej wyjechał do Berlina. Po zakończeniu studiów pracował w administracji państwowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Darczyńcy obdarowali muzealników z Gdańska. Historia polsko-niemieckiej rodziny zawarta w kilkuset pamiątkach

– Dzięki autorytetowi Wintera i jego współpracowników udało się przeforsować wiele korzystnych dla miasta rozwiązań. W 1878 roku Gdańsk ponownie stał się stolicą samodzielnej prowincji Prusy Zachodnie. Powstały nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska. – Bogaty katalog zasług nadburmistrza zaowocował, bezpośrednio po przejściu na emeryturę przez Radę Miejską, tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Cztery lata po śmierci von Wintera, w 1897 roku, jego imieniem nazwano Targ Maślany. Dzisiaj nadburmistrz jest patronem jednego z gdańskich tramwajów oraz dzwonu carillonu Ratusza Głównego Miasta.

Zbiórka pamiątek po Leopoldzie von Winterze

Zbiórka pamiątek jest adresowana zarówno do instytucji publicznych i prywatnych oraz do kolekcjonerów gedaników w Polsce i za granicą. W jej ramach do Muzeum Gdańska można przekazać nieodpłatnie bądź odsprzedać pamiątki po nadburmistrzu Gdańska.

– Zwracamy się do każdego, kto może mieć w domu bądź w archiwum pamiątki po nadburmistrzu, o kontakt z Muzeum Gdańska. Przyjmiemy wszystko: pamiątki osobiste, dokumenty urzędowe, listy z podziękowaniami, fotografie, na których widnieje nadburmistrz, i przedmioty użytkowe, jeśli, np., jest na nich inskrypcja z imieniem historycznego włodarza naszego miasta. Przekazywane przedmioty mogą też dotyczyć lat 1863-1890, ale powinny być związane bezpośrednio z Gdańskiem – dodaje dr Janusz Dargacz.    

Dawny plac von Wintera

Dawny plac von Wintera

W przypadku nieodpłatnego przekazania przedmiotu do zbiorów Muzeum Gdańska, osoba bądź instytucja otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska i wynikające z niego uprawnienia. Przedmiot można też zaoferować Muzeum. Wówczas należy wskazać cenę odsprzedaży.

Osoby dysponujące materiałami proszone są o przesłanie zdjęć przedmiotów na adres: [email protected], oraz przekazanie danych kontaktowych.

 Zbiórka pamiątek

  • Kiedy: 23 stycznia-31 grudnia 2023
  • Kontakt: [email protected] / +48 519 476 653
  • Co można przekazać: fotografie, przedmioty osobiste, korespondencję, przedmioty związane ze sprawowaniem urzędu, dokumenty, medale, numizmaty, pamiątki okolicznościowe, etc.
  • Metoda przekazania: nieodpłatnie / sprzedaż (należy podać cenę przedmiotu)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze