Jarmark odbywa się na terenie najstarszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Mnóstwo regionalnych specjałów i dzieł na Jarmarku Wdzydzkim

Wędliny, wędzone mięsa, sery kozie i krowie, chleby, miody, nalewki czy domowe krówki cioci Tekli oraz wiele innych smakołyków i dzieł sztuki ludowej znajdziemy na Jarmarku Wdzydzkim we Wdzydzach, który rozpoczął się w sobotę [16.07.2022]. Impreza trwa jeszcze w niedzielę [17.07.2022] do godz. 18. Można nie tylko zrobić zakupy, ale także badania medyczne.
Bogdana
Wachowska
17.07.2022 / 10:55

Za nami pierwszy dzień 47 edycji Jarmarku Wdzydzkiego, który odbywa się na terenie najstarszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu – Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Choć aura nie okazała się łaskawa, na imprezie pojawiło się mnóstwo turystów. Z parasolkami w dłoniach z zainteresowaniem przemieszczali się z jednego stoiska na drugie.

- Jestem zachwycona tą różnorodnością produktów i rękodzieła - przyznaje pani Anna, która wraz z mężem i dwójką dzieci wypoczywa od kilku dni w Gdańsku. – Przyjechaliśmy spod Wrocławia. Na tej imprezie jesteśmy po raz pierwszy, usłyszałam o niej od znajomych, poza tym chcieliśmy zwiedzić muzeum. Uwielbiam skanseny. Szkoda tylko, że pada – dodaje.

Podczas imprezy twórcy ludowi, rękodzielnicy, rzemieślnicy i artyści prezentują swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wydarzeniu towarzyszą liczne występy artystyczne (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Dzisiaj pogoda ma być bardziej przyjazna, więc kto planuje wypad do Wdzydz nie powinien żałować. To świetna okazja, by spędzić na powietrzu kilka godzin, a przy okazji skosztować lokalnych smakołyków. Kwas Bołotowa, ocet z czeremchy czy płatków róży, cała gama miodów, wypieków, ziół, kiełbas – to tylko niektóre z nich.

Jarmark Wdzydzki to największa na Kaszubach impreza folklorystyczna,  to także święto twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników i artystów, którzy przez dwa dni  prezentują swój warsztat pracy, umiejętności i wyroby: obrazy, akwarele, rzeźby, porcelanę.

W tym roku postawiono także na promocję zdrowia. W specjalnie wyznaczonej strefie można – w ramach akcji „Pomorskie dla zdrowia” wykonać badania profilaktyczne oraz skorzystać z konsultacji kardiologicznych z badaniem EKG,  dietetycznych z badaniem BMI, fizjoterapeutycznych czy poddać się krioterapii lub spirometrii.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze