Ból może pojawić się w życiu każdego z nas. Otwarcie Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji w Sopocie

Na medycznej mapie Sopotu pojawiła się nowa placówka - uroczyście otwarte w sobotę Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji Remedios. - Leczymy każdy ból. Między innymi ból będący skutkiem ostrych urazów sportowych, korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej i wszystkiego, co w związku z leczeniem bólu pojawiło się na rynku medycznym - mówi dr n. med. Paweł Gogol, neurolog i anestezjolog z Remedios. - Przyjmujemy pacjentów reumatologicznych, neurologicznych, z wadami postawy, ze skoliozą, pacjentów po wstawieniu sztucznych stawów czy po operacjach kręgosłupa, którzy nadal cierpią, po pacjentów onkologicznych. Wspólnym mianownikiem, niezależnie od etiologii, jest ból.

Dorota
Abramowicz
19.11.2022 / 21:55

Czy to prawda, że pacjenci z dolegliwościami bólowymi traktowani są przez polski system opieki zdrowotnej po macoszemu?
Rzeczywiście, widać to wyraźnie zwłaszcza w porównaniu z Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi. Oczywiście, działały i działają u nas poradnie leczenie bólu, ale głównie zajmowały się one ordynowaniem lekarstw, co często wynika z braków w wyposażeniu takich placówek. Rzadko wykonywały doraźnie jakiekolwiek procedury. Większość gabinetów ortopedycznych "od zawsze" serwowała pacjentom blokady w miejscach, które bolały. Jednak tak naprawdę do tej pory działa niewiele miejsc, gdzie ból jest wspólnym mianownikiem, niezależnie od etiologii. A także takich, które integrują wszystkie dostępne na świecie techniki jego leczenia.A przecież ból może pojawić się w życiu każdego z nas.

Co nowego oferuje dziś medycyna w leczeniu bólu?
Niedawno wróciłem z konferencji, podczas której mówiono o medycynie regeneracyjnej oraz preparatach z krwi własnej pacjenta, jako metodzie leczenia bólu. Jest to osiągnięcie ostatnich lat.

Jaki rodzaj bólu można w ten sposób leczyć?
Ostre urazy narządów ruchu, związane np. z upadkami, trudno gojące się złamania, ból więzadłowy, stawowy, powstały w wyniku uszkodzenia ścięgien oraz ból w przebiegu chorób reumatycznych. W terapii tej wykorzystuje się własne, naturalne zdolności organizmu do regeneracji. Krew pacjenta może być podzielona by uzyskać osocze bogatopłytkowe - PRP, które można podać do chorych tkanek celem regeneracji i zmniejszenia bólu, krew może być również przetwarzana na różnych podłożach. Inkubuje się ją między innymi na solach złota, wskutek czego powstaje białko - gelsolina - działające przeciwbólowo w zespołach reumatologicznych czy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Można równie wyprodukować inne białka przeciwzapalne i przeciwbólowe - choćby anty-interleukinę 1. Kolejne badania potwierdzają skuteczność tych metod zwanych autologicznymi, np. przy zniszczonych stawach i innych chorobach narządu ruchu.

Staw dzięki temu sam się odbudowuje?
Przy stawach bardzo zniszczonych przez choroby reumatyczne czy proces zwyrodnieniowy jest to niemożliwe, jednak istotne w tym przypadku jest działanie przeciwbólowe, pozwalające ograniczyć przyjmowanie leków, dających szereg powikłań i kosztujących krocie.

W jaki sposób działa przetworzona krew?
Na rynku jest kilka takich preparatów. Jedną z możliwości jest osocze bogatopłytkowe, stosowane także w stomatologii i medycynie estetycznej. Krew pobraną od pacjenta wiruje się w specjalnej wirówce, separując krwinki płytkowe, zawierające dużą ilość czynników wzrostu. Działają one regeneracyjne. Zagęszczone stają się swoistym "plastronem" tkankowym, podawanym w uszkodzonym miejscu. Można wzmocnić ich działanie, podając je razem z kolagenem. Powstaje taki "strup" , pozwalający na znacznie szybszą regenerację np. dziury w ścięgnie.

Czyli mówimy wręcz o odnowieniu np. zniszczonych kolan?
Nie u wszystkich pacjentów. W ostrych urazach sportowych czy u ludzi, którzy chociażby naderwali sobie ścięgna, działa to doskonale regeneracyjnie. Jednak u pacjentów z bardzo zniszczonymi stawami działa to stricte przeciwbólowo. Płytki w takim przypadku wyhamowują stan zapalny w stawie, który nieprawidłowo pobudza receptory torebki stawowej czy błony maziowej, indukując ból.

Ponoć najwięcej zwolnień lekarskich wydawanych jest z powodu bólu?
Racja. Są to bóle narządu ruchu, wśród nich "królujące" bóle kręgosłupa, a także bóle głowy, począwszy od bólów napięciowych, migren a skończywszy na neuralgii nerwu trójdzielnego.

Migreny leczy się tabletkami?
Nie tylko. Uznana metodą jest ostrzykiwanie punktów spustowych toksyną botulinową w migrenie przewlekłej. Można również wykonać termolezję pulsacyjną tzw. PRF, która także sprawdza się w migrenie. Metody tę stosujemy także w naszym Centrum.

Kto może skorzystać z waszej pomocy?
Najważniejszym naszym hasłem przewodnim jest ból. Zapraszamy zatem każdego, kto zmaga się z bólem. Leczymy ból będący skutkiem ostrych urazów sportowych, korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej i wszystkiego, co w związku z tym pojawiło się na rynku medycznym. Przyjmujemy pacjentów reumatologicznych, neurologicznych (w tym po udarach z zespołem bólowym będącym skutkiem uszkodzenia centralnego układu nerwowego, bądź z bólem wtórnym do unieruchomienia), z wadami postawy, ze skoliozą, po pacjentów onkologicznych.

Macie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia?
Będziemy zabiegać o kontrakt z NFZ. Na razie planujemy organizowanie raz w tygodniu darmowych konsultacji dla mieszkańców Sopotu, pewnie także Trójmiasta. Zaprosimy pacjentów z problemami bólowymi, zastanowimy się razem co z tym zrobić. Zgłosimy się do prezydenta Sopotu z prośbą o patronat nad naszą akcją.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze