(fot. Anna Merchel) 

Dni Powiatu Kartuskiego. Muzyka w sercu stolicy Kaszub

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, na kartuski rynek powróciła kolejna, bo już XVII edycja Dni Powiatu Kartuskiego. W ubiegły weekend w środku miasta rozbrzmiała przeróżna gatunkowo muzyka w postaci sześciu koncertów lokalnych, jak i tych znanych szerszej publiczności, artystów.
Anna
Merchel
19.07.2022 / 09:42

Mimo, że nad Dniami Powiatu Kartuskiego zawisły deszczowe chmury, nie powstrzymały muzyków przed wystąpieniami. Wydarzenie składało się z koncertów podzielonych na dwa dni weekendu, za organizacje których odpowiadał Zarząd Powiatu Kartuskiego, a za realizacje Wydział Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Wstęp na nie był wolny.

Ostatnia edycja miała miejsce w 2019 roku, a zaproszonymi muzykami byli: Zespół Żuki, Maciej Maleńczuk, Strachy na Lachy oraz Lady Pank. W tym roku można było posłuchać 6 koncertów. Przez weekend 16-17 lipca na kartuskim rynku wystąpili: The Moneymakers, Arek Kłusowski, Fisz Emade Tworzywo, Klint, Lipali oraz Happysad.

(fot. Anna Merchel) 

(fot. Anna Merchel) 

(fot. Anna Merchel) 

16 lipca (sobota)

W sobotę na scenie, z półgodzinnym opóźnieniem spowodowanym niesprzyjającą pogodą, jako pierwszy wystąpił pochodzący z Kartuz zespół The Moneymakers. Ich repertuar w stylu chicagowskiego bluesa składał się z utworów z debiutanckiego albumu wydanego w tym roku pt. „Miłość”.

Po nim muzyczną pałeczkę przejął artysta znany ze swojego udziału w programie telewizyjnym „The Voice of Poland”, w którym zajął finałowe trzecie miejsce – Arek Kłusowski. Na rynku w Kartuzach zaśpiewał takie utwory jak: „Nie przechodźmy na ty”, „Idealny Syn”, „Rocznik 92” czy „Po tamtej stronie” składające się na pierwszy jak i drugi studyjny album wokalisty i tekściarza w popowo-elektronicznym stylu.

Sobotnie granie zakończyli z przytupem Fisz Emade Tworzywo – hiphopowa grupa założona została w 2002 roku przez braci Waglewskich: Piotra „Emade” oraz Bartosza „Fisza”. 

(fot. Anna Merchel) 

(fot. Anna Merchel) 

(fot. Anna Merchel) 

17 lipca (niedziela)

Niedzielna odsłona Dni Powiatu przyciągnęły większą liczbę chętnych posłuchania muzyki na żywo. Zapełniły się znajdujące na rynku kawiarnie i restauracje, z których można było oglądać muzyczne występy. Za rozpoczęcie wydarzenia odpowiadało rockowe trio z Żukowa i Gdańska - Klint. Nie można ich jeszcze znaleźć na serwisach streamingowych pokroju: Spotify czy iTunes, dlatego chętni zabrać kawałek muzyki zespołu ze sobą, mogli kupić ich płyty podczas wydarzenia.

Jako drugi pojawił się zespół Lipali z Tomaszem Lipnickim na czele i rockowo-metalowym brzmieniem, grając utwory z całego przekroju swojej ponad 20 letniej działalności.

Na finał, około godziny 21:30, Kartuzy przywitały na scenie zespół Happysad, który w zeszłym roku świętował 20-lecie na muzycznym rynku. Dlatego, by jak mówili – powspominać – grali nie tylko piosenki ze swojej najnowszej płyty, lecz również m.in. „Taką wodą być”, „Mów mi dobrze”, „Bez znieczulenia” czy kultowe „Zanim pójdę”. To oni zgromadzili wokół siebie najliczniejszą publikę z całego wydarzenia, które zakończyło się wraz z zejściem artystów po tzw. bisie przed godziną 23.

(fot. Anna Merchel) 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze