Gdańsk Przymorze, ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, tu powstać ma wysokościowiec Big Boy

„Duży Chłopiec” na 99 metrów, czyli wysokościowiec stanie na Przymorzu

Dokładnie 99 metrów liczyć ma budynek hotelowo-mieszkalny, który powstać ma na Przymorzu w Gdańsku, a nosić będzie wdzięczną nazwę Big Boy. Po ukończeniu zajmować może trzecie miejsce wśród najwyższych budynków Trójmiasta – dla porównania wieża Bazyliki Mariackiej liczy 82 m wysokości. Pierwotne plany dotyczyły budynku o wysokości aż 200 metrów, byłby to wtedy najwyższy drapacz chmur w regionie. Deweloper, firma Hossa, otrzymał już pozwolenie na budowę dwukrotnie niższego „Dużego Chłopca” przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast nie zapadła jeszcze decyzja o rozpoczęciu prac budowlanych. Czasu na jej podjęcie jest sporo, trzy lata od chwili uprawomocnienia się pozwolenia na budowę. – Nigdy się nie spieszymy – usłyszeliśmy w firmie Hossa.
Piotr
Piesik
27.11.2022 / 07:00

Na przestrzeni kilkunastu lat zmieniała się koncepcja zagospodarowania terenu na Przymorzu w Gdańsku. Jak potwierdza Justyna Glazar z zarządu firmy Hossa, początkowo planowano wzniesienie wieżowca o wysokości 202,5 m, który dziś byłby najwyższy w całym Trójmieście. Dla porównania, Olivia Star ma 156 m wysokości, wyższy z dwóch gmachów Sea Towers – 125 m, charakterystyczny gdański Zieleniak – „tylko” 72 m. Spróbujmy sobie wyobrazić ten budynek trzykrotnie wyższy, dla zobrazowania projektu. 

W Gdańsku na Przymorzu stanie wysokościowiec Big Boy

Wysokość Big Boya zmniejszono do 170 m, ostatecznie budynek ma mieć 99 m. To wystarczy na 29 kondygnacji nad ziemią: do dziewiątego piętra funkcje hotelowe, powyżej – apartamentowe. Łącznie blisko 25 tys. m kw. powierzchni. Na realizację takiego obiektu deweloper złożył wniosek o pozwolenie na budowę, i je otrzymał. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Dawny szpital stoczniowy w Gdańsku w rozbiórce. Wkrótce budynek zniknie

Jak dotąd, nie podano terminu rozpoczęcia prac budowlanych. To przecież ogromna inwestycja, w dobie inflacji oraz skomplikowanej sytuacji gospodarczej wymagająca dużej rozwagi. Lecz jeśli Big Boy w końcu powstanie, to nawet, mimo dwukrotnie mniejszej niż planowano wysokości, zdominuje krajobraz tej części Gdańska. Wieżowiec ma powstać przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

>>> Tu powstać ma gdański Big Boy! Zobacz zdjęcia <<<

– Decyzja nadal nie zapadła, z powodu aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Nigdy się nie spieszymy i także w tym przypadku podchodzimy do sprawy bardzo ostrożnie – wyjaśnia Justyna Glazar. – Projekt budynku na przestrzeni lat zmieniał się bardzo często. W ślad za tym, trzeba było dokonywać weryfikacji kosztów, które bardzo się różniły. Przykładem koszty zabezpieczenia przeciwpożarowego, które od pewnej wysokości rosną wręcz lawinowo. Pozwolenie na budowę jest ważne przez trzy lata, obecnie uruchomione zostały intensywne prace nad koncepcją tzw. hospitality budynku. Tak naprawdę zawierają się w nim dwa projekty: hotelowy i mieszkalny, rzecz w tym, by je optymalnie ze sobą pogodzić – dodaje członkini zarządu firmy Hossa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sierociniec z XVII wieku przejdzie remont. To najstarszy budynek w Gdańsku

Zmiany projektu spowodowały, że wszystkie wcześniejsze wizualizacje budynku Big Boy stały się nieaktualne. Hossa nie posiada jeszcze nowych wizualizacji, powstaną w ślad za dopracowaniem ostatecznego projektu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze