Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Film i rozmowa o Wiesławie Chrzanowskim w 10. rocznicę śmierci

Postać Wiesława Chrzanowskiego, politycznego mentora ruchu Młodej Polski, będzie tematem 85. Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego. Spotkanie w środę 25 maja o godz. 18. w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności.
28 kwietnia, w przeddzień 10. rocznicy śmierci prof. Wiesława Chrzanowskiego, w Nowym Domu Poselskim na terenie Sejmu RP została otwarta wystawa „Polityk. Prawnik. Mistrz. Wiesław Chrzanowski (1923–2012)”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski (fot. Muzeum Historii Polski)

Wiesław Chrzanowski był jednym z najważniejszych działaczy polskiego ruchu chrześcijańsko-narodowego w XX w. oraz organizacji niepodległościowych w okresie PRL. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. W 1948 roku został aresztowany i skazany na osiem lat więzienia za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i „obalenia siłą ustroju Polski Ludowej”. Został zwolniony po sześciu latach. Od połowy lat siedemdziesiątych współpracował z tworzącą się opozycją polityczną. W latach 1980-81 był doradcą Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Był głównym autorem pierwszego projektu statutu związku.

Po transformacji założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe i był pierwszym prezesem tej partii. Był ministrem sprawiedliwości w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W roku 1992 został pierwszym marszałkiem Sejmu III Rzeczypospolitej, wybranego w pełni wolnych wyborach. W tym samym roku Jego nazwisko znalazło się na liście Macierewicza, jako byłego tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa. W 2000 r. został prawomocnie uwolniony od tych zarzutów przez Sąd Lustracyjny.

Był kawalerem Orderu Orła Białego, a od 2007 r. członkiem kapituły tego orderu. Zmarł 29 kwietnia 20212 roku i został pochowany na Powązkach.

W dziesiątą rocznicę jego śmierci Muzeum Historii Polski wyprodukowało film dokumentalny „Mistrz i przyjaciel. Wiesław Chrzanowski” (reż. Lidia Chołoda), Właśnie na kanwie tego filmu w ECS o Wiesławie Chrzanowskim rozmawiać będą:  

Robert Kostro - publicysta i historyk. Od 2006r. współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Polski;

Prof. dr hab. Tomasz Sikorski – historyk myśli politycznej z Uniwersytetu Szczecińskiego;

Marek Zając - publicysta, dziennikarz, scenarzysta i doradca ds. mediów, dyrektor kanału Polsat Rodzina.

Wydarzenie będzie również transmitowane on-line na stronie www.gdansk.pl oraz na profilach Facebook: Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego i Europejskiego Centrum Solidarności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka