Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Finał konkursu „(Nie)zwykły Dominik” biskupie Konstantynie Dominiku zagościł w Pelplinie

„(Nie)zwykły Dominik” - pod takim hasłem zorganizowano pierwszy archidiecezjalny konkurs poświęcony postaci ks. biskupa Konstantyna Dominika. Finał zmagań uczestników, z trzech diecezji: gdańskiej, pelplińskiej i toruńskiej, odbył się dziś (13 czerwca) w siedzibie Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach: wiedzy o biskupie Dominiku, konkurs plastyczny oraz multimedialny.
Michał Moga ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach zajął drugie miejsce w konkursie wiedzy; na zdjęciu z Janem Wyrowińskim i Bogdanem Wiśniewskim (Fot. Andrzej Połomski)

Decyzja o przeprowadzeniu konkursu zapadła zaledwie na początku marca br. podczas uroczystego zakończenia obchodów Roku Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Przypomnijmy, inicjatorem tych obchodów było Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

Organizatorzy podkreślają, że głównym celem konkursu było rozpropagowanie wśród dzieci i młodzieży osoby oraz dzieła biskupa Konstantyna Dominika, zwłaszcza, że cały czas jeszcze toczy się proces beatyfikacyjny tego Sługi Bożego.

- Zależy nam, aby tak fantastyczna postać, jak biskup Dominik, był znany nie tylko w obrębie jednej, czy drugiej szkoły, której jest patronem – podkreśla ks. Łukasz Simiński z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. - Biskup Dominik działał tu na Pomorzu. Warto był nie tylko znany, ale i poznawany na nowo. Zwłaszcza to ostatnie, choćby przez jego teksty. Co roku konkurs poświęcony będzie jakiejś innej części działalności biskupa Konstantyna Dominika. Warto jeszcze głębiej wejść w to co mówił, czego nauczał.

Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w dość krótkim czasie. - W przyszłym orku, na pewno szybciej ogłosimy ten konkurs, a co ważne i termin z pewnością będzie inny – tłumaczy ks. Simiński. - W czerwcu, kiedy zbliża się koniec roku szkolnego, dużo dzieje się w szkołach. Trochę to koliduje.

- Jak na sposób promocji i czas organizacji konkursu zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. - Nie spodziewałem się, że aż tylu będzie chętnych i jeśli chodzi o szkoły, i indywidualnych zgłoszeń – przyznaje duchowny. - W finale uczestniczyło 40 osób w trzech kategoriach. W konkursie z wiedzy oraz plastycznym uczestników podzielono na trzy kategorie: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Tylko wśród rywalizujących w konkursie multimedialnym była tylko jedna wspólna kategoria.

Jak się okazało, w finałowych zmaganiach, uczestniczyli uczniowie tylko i wyłącznie z diecezji pelplińskiej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, komisje działające w diecezji gdańskiej i toruńskiej uznały, że ich prace nie były wystarczająco dobre. Jak można było się spodziewać najwięcej uczestników jest Kociewia i Kaszub, gdzie postać biskupa Dominika jest najbardziej znana.

Najbardziej pracowici byli uczestnicy konkursu z wiedzy na temat biskupa Dominika. Podczas finałowych zmagań najpierw pisali testy, potem najlepsi (po trzech najlepszych z każdej kategorii) stanęli twarzą w twarz z komisją konkursową i odpowiadali na zadawane pytania. Jak się okazało, chociaż dopiero pierwsza edycja tego konkursu, to pytania do łatwych i tak nie należały.
Mocnych reprezentantów miała, m.in. Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie. Maja Rychlicka pokonała wszystkich rywali w kategorii klas IV-VI.

- Zaskoczyło mnie zwłaszcza jedno pytanie dotyczące szczególnego procesu błagalnego w procesie o beatyfikację biskupa Dominika i z tym miałam największy problem – przyznała Maja. - To było jedno z 12 pytań zawartych w teście, który pisaliśmy. W części ustnej trochę mnie trema dopadła i wyleciało mi z pamięci, kiedy rozpoczął się proces beatyfikacyjny biskupa Dominika, ale potem już poszło dobrze.

Zapytana o ocenę swojego występu Maja powiedziała nam, że chyba było dobrze. Jej ocena byłą jak najbardziej uzasadniona. Podczas wręczania nagród laureatom konkursu ks. Simiński stwierdził, że teraz jak ktoś będzie miała jakieś pytania w temacie biskupa Dominika to może spokojnie o pomoc zwracać się do Mai.

Fot. Andrzej Połomski

Drugie miejsce przypadło Agacie Chedzie z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego w Małej Słońcy. Na podium stanął również Dominik Wojtanowski z SP nr 7 w Tczewie.

Ze swojego udziału w konkursie zadowolony był Michał Moga ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach. - Od razu zgłosiłem się do udziału w tym konkursie – mówi Michał. - Brałem już udział w podobnym konkursie kuratoryjnym w Kościerzynie w ubiegłym roku i miałem już trochę wiedzy na temat biskupa Dominika. - W tym konkursie najbardziej zainteresowała mnie sama tematyka, ponieważ bardzo interesuję się tymi tematami: duchowieństwo, kapłaństwo.

Czy cokolwiek mogło zaskoczyć uczestników zmagań z wiedzy?

- Mnie najbardziej zaskoczyło ostatnie pytanie – mówi Michał. - Mieliśmy podać tytuł utworu dzieła zredagowanego przez Teresę Hoppe, które dotyczyło kultu Sługi Bożego Konstantyna Dominika. Nie pamiętałem akurat tego tytułu. W części ustnej zająłem pierwsze miejsce.

W ogólnej klasyfikacji Michał Moga zajął drugie miejsce. Wyprzedziła go Aleksandra Kurp z SP w Brzeźnie Szlacheckim. Trzecia lokata przypadła również uczennicy z tej szkoły – Karolina Fischer – Katczynska.

Fot. Andrzej Połomski

Poznajmy laureatów konkursu plastycznego:

 

klasy I-III

  • I miejsce – Zofia Kulwińska ze szkoły w Małej Słońcy
  • II miejsce – Natalia Świątek – Brzezińska z Brzeźna Szlacheckiego
  • III miejsce – Igor Kogut z SP w Miłobądzu

klasy IV-VI

  • I miejsce – Amelia Wickland z SP w Dąbrówce
  • II miejsce – Agnieszka Kulwińska z Małej Słońcy
  • III miejsce – Aniela Rhode z Małej Słońcy

klasy VII-VIII

  • I miejsce - Zuzanna Ellert z Małej Słońcy
  • II miejsce – Nadia Pazik z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kartuzach
  • III miejsce - Lena Demska z SP w Miłobądzu

W konkursie multimedialnym medalowa trójka, to uczniowie SP nr 2 w Pelplinie. Najlepszy był Karol Dąbrowski przed Filipem Trochowskim i Bartoszem Puchałą.

Jak pierwszą edycję konkursu podsumował prezes Zrzeszenia?

- Ten konkurs, to taki jeden z konkretnych efektów tego ostatniego roku biskupa Dominika – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Obfite owoce, wydaje się, że przyniesie - znakomite sądząc po energii zarówno Kurii, jak i działaczy Zrzeszenia. Jest to dobra forma upamiętniania biskupa, poznawania jego sylwetki. Ja jestem zadowolony. Pierwsze koty za płoty, myślę, że kolejna edycja będzie bogatsza. Rzadko który biskup cieszy się takim kultem, tak wiele lat po śmierci i tak długo czeka na beatyfikację, ale Kaszubi są uparci. Doczekamy się tej beatyfikacji. Dla nas biskup Dominik już jest błogosławiony, a nawet święty.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze