(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Firma zajmująca się sztuczną inteligencją otwiera centrum w Gdańsku

Jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, zajmująca się opracowywaniem systemów obliczeniowych na potrzeby sztucznej inteligencji, otwiera centrum badawczo - rozwojowe w gdańskiej Olivii Centre. Brytyjski Graphcore współpracuje na co dzień z uniwersytetami i firmami, które używają sztucznej inteligencji do rozwiązywania szerokiego spektrum problemów biznesowych i naukowych.
Karol
Uliczny
21.06.2022 / 13:47

Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore zajmuje się opracowywaniem systemów obliczeniowych na potrzeby sztucznej inteligencji, które wspierane są przez światowych liderów technologicznych, w tym Sequoia Capital, Fidelity International, BMW iVentures, Dell, Microsoft i Samsung, a także uznanych innowatorów w zakresie sztucznej inteligencji. Zaprojektowała m.in. procesor o nazwie IPU (Intelligence Processing Unit), którego architektura pozwala badaczom stosować nowe metody i algorytmy z dziedziny uczenia maszynowego, niedostępne przy użyciu dotychczasowych technologii.

Szukają specjalistów z branży IT

W polskim biurze pracownicy Graphcore wprowadzą rozwiązania sztucznej inteligencji w dużych jednostkach badawczo-rozwojowych pracujących w technologii HPC (High Performance Computing), których zastosowanie jest bardzo szerokie. Jednym z efektów dotychczasowych wdrożeń jest 5-krotne przyśpieszenie średnioterminowych prognoz pogody. Stosowane systemy pozwalają odkrywać nowe leki czy wspomagają symulacje fizyczne cząsteczek materii w Wielkim Zderzaczu Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejny gigant informatyczny będzie zatrudniał w Gdańsku

- Jako Olivia, mamy świadomość, że zapraszając takich rezydentów jak Graphcore, bierzemy realny udział w tworzeniu hubu inteligentnych specjalizacji w Gdańsku – mówi Bogusław Wieczorek z Olivia Centre. - Tworzony od lat ekosystem innowacyjnych firm jak Amazon, rozwijający tutaj swój projekt syntezatora mowy Alexa, czy Nethansa rozwijająca modele i algorytmy optymalizacji dla systemów zarządzania kanałami sprzedaży w branży e-commerce, zostanie wzmocniony przez jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie. Centrum badawczo-rozwojowe Graphcore to duża szansa dla pomorskich firm i ośrodków naukowych na rozwój kooperacji, dla ekspertów na rozwój kompetencji, ale równocześnie potwierdzenie, że tzw. talent pool w Trójmieście jest naprawdę wysoki i przyciąga najlepszych wiodących innowatorów z całego świata, tworząc miejsca pracy najwyższej jakości.

Drugim z zadań gdańskiej filii będą wdrożenia i procesy dostosowawcze systemów Graphcore do centrów obliczeniowych oferujących usługi sztucznej inteligencji w chmurze. To właśnie w tym obszarze firma będzie koncentrować znaczną część swojej pracy i w związku z tym już prowadzi rekrutację.

- Dla wysokiej klasy specjalistów IT nasza obecność w Trójmieście oznacza możliwość udziału w zaawansowanych projektach o globalnej skali. Wielu z nich zrealizowało dotychczas wyjątkowo wymagające zadania, a pomimo to czują sporą ekscytację w związku z możliwością udziału w projektach, nad którymi pracuje nasze centrum badawczo-rozwojowe – mówi Paweł Pieczul, dyrektor ds. inżynierii w Graphcore Poland.

Firma wprowadziła się już do biura na 30. piętrze najwyższego budynku w Gdańsku i na Pomorzu.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze