zwycięski projekt z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego UG

Gdańsk: Budżety obywatelskie PG i UG. Setki tysięcy złotych na uczelniane projekty

200 tys. złotych na projekty w Akademickim Budżecie Obywatelskim UG i 600 tys. zł na Budżet Obywatelski PG – tyle pieniędzy studenci, doktoranci i pracownicy trójmiejskich uczelni mają w tym roku do wydania na realizację zwycięskich pomysłów. Głosowanie na UG potrwa do poniedziałku, 30 października, z kolei na PG propozycje projektów można składać do 6 listopada.
Małgorzata
Gradkowska
26.10.2023 / 08:00

Akademicki Budżet Obywatelski UG. Głosowanie do 30 października

Po raz drugi na Uniwersytecie Gdańskim i po raz ósmy na Politechnice Gdańskiej studenci i pracownicy uczelni zdecydują, jak chcieliby ulepszyć wspólną przestrzeń i na co wydać pieniądze przeznaczone na budżety obywatelskie.

Uniwersytet Gdański zarezerwował w tym roku 200 tys. złotych na ABO UG, w ramach którego studenci, doktoranci i pracownicy mogli zgłaszać swoje pomysły na rozwój infrastruktury uczelni. Przyjmowano je w kwietniu, do etapu głosowania komisja konkursowa zakwalifikowała ostatecznie 27 projektów:

 • 18 w puli projektów pracowniczych
 •  i 9 studenckich.

Akademicki Budżet Obywatelski UG. Na jakie projekty można głosować?

– Wśród zgłoszonych pomysłów znalazły się ponownie popularne w I edycji konkursu strefy do pracy, relaksu i wypoczynku, zlokalizowane wewnątrz obiektów uniwersyteckich, jak i zewnętrzne przestrzenie wypoczynkowe, a także projekty związane z rozwojem infrastruktury rowerowej, w tym stacja naprawcza i stojaki rowerowe, projekty zielone oraz pomysły związane z doposażeniem sal wykładowych w sprzęt nagłaśniający czy nowe monitory, a nawet pomysł utworzenia multimedialnego vlogowo-podcastowego studia nagraniowego – mówi Piotr Szpajer, koordynujący ABO UG.

Na realizację zwycięskich projektów w każdej z tych kategorii przeznaczono po 100 tys. zł. Głosować można m. in. na:

 • przestrzeń dla gier RPG w Bibliotece Głównej UG,
 • „Co-Economy”, czyli strefę co-workingową Wydziału Ekonomicznego UG
 • czy ogród społeczny i zieloną strefę między akademikami i Hotelem Asystenckim przy ul. Polanki

– to propozycję studentów.

PRZECZYTAJ TEŻ: W budżecie obywatelskim na Politechnice Gdańskiej stawiają na ekologię

Wśród propozycji pracowniczych są m.in.:

 • akustyczna budka telefoniczna,
 • multimedialne vlogowo-podcastowe studio nagraniowe,
 • stojaki rowerowe
 • czy siłownia zewnętrzna w Ośrodku Wypoczynkowym w Łączynie na Kaszubach.

Każdy może zagłosować na maksymalnie 3 projekty: pracownik UG z puli projektów pracowniczych, a każdy student i doktorant – z listy projektów studenckich.

Akademicki Budżet Obywatelski UG. Jakie projekty zrealizowano?

Przypomnijmy, że tuż przed początkiem roku akademickiego zakończono realizację wszystkich 4 projektów wybranych w pierwszej edycji ABO UG – dwóch studenckich i dwóch pracowniczych. Zagłosowało na nie blisko 5 tys. osób.

 • W kategorii projektów pracowniczych zrealizowano Park Kieszonkowy przy budynku Neofilologii i „Gym & Street Workout – strefę z urządzeniami do Ćwiczeń na Świeżym Powietrzu”.
 • Spośród projektów studenckich zrealizowano „ogólnouniwersytecką strefę Zero Stress na WPiA” i „strefę chilloutu na WNS-ie”.

Budżet obywatelski Politechniki Gdańskiej. Pomysły do 6 listopada

W tym roku władze PG przeznaczają 600 tys. zł na budżet obywatelski (420 tys. zł na projekty pracownicze i 180 tys. zł na projekty studenckie). Każdy inicjator pomysłu powinien uzyskać poparcie 5 osób z uczelni, opisać założenia projektu i oszacować koszt jego realizacji.

– Środki można przeznaczyć na rozmaite realizacje, przy czym, zgodnie z regulaminem akcji, co najmniej jeden z wybranych pomysłów musi wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG – informuje politechnika. – Zgodnie z jego zapisami, uczelnia podejmować będzie m.in. działania związane ze zmniejszeniem emisji CO2, ograniczeniem wytwarzania odpadów, wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii czy też z rozwojem terenów zielonych i bioróżnorodności na terenie kampusu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Osiem projektów do realizacji w budżecie obywatelskim Politechniki Gdańskiej
 • Wszystkie nadesłane propozycje przejdą weryfikację.
 • Te, które spełnią warunki, wezmą udział w głosowaniu zaplanowanym w dniach od 27 listopada do 11 grudnia.
 • Ostateczną listę projektów wybranych do realizacji uczelnia opublikuje 3 stycznia 2024 roku.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze