Mevo

Gdańsk chce jako pierwszy w Polsce gościć specjalistów od rowerowej turystyki

Jest szansa, że za trzy lata Gdańsk zostanie gospodarzem międzynarodowej konferencji Velo City, czyli corocznego flagowego wydarzenia Europejskiej Federacji Cyklistów. Miasto jako pierwszy polski samorząd zgłosiło taką chęć i gotowość.
Olek
Knitter
28.04.2022 / 14:55

W sprawie organizacji konferencji Velo City w Gdańsku w roku 2025 lub 2026 głosowali w czwartek, 28 kwietnia gdańscy radni. Szczegółowe plany ubiegania się o organizację tego wydarzenia ogłosił na konferencji z radnymi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

– Ta konferencja to największa platforma wymiany doświadczeń w zakresie komunikacji rowerowej na świecie. Zazwyczaj bierze w niej udział około 60 krajów. Podczas tego wydarzenia pokazywane są także najnowsze trendy w rozwoju tej gałęzi transportu – powiedział Piotr Grzelak.

Gdańsk zostanie gospodarzem konferencji Velo City?

Konferencja Velo City odbywa się od 1980 roku w miastach, które mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi rozwiązaniami wspierającymi ruch rowerowy, i jest świetną okazją do promocji.

– Doświadczenia organizowania kongresów Velo City w kilkudziesięciu metropoliach Europy i świata dowodzą, że przyczyniły się one tam do wzrostu udziału roweru jako środka codziennego transportu. Bycie gospodarzem tej prestiżowej imprezy to także wyraz uznania dla dotychczasowych wysiłków miasta na rzecz rozwoju mobilności aktywnej. Gdańsk ma szansę zostać pierwszym polskim gospodarzem imprezy. Starania o prawo organizacji prestiżowej, międzynarodowej konferencji, w której uczestniczyć będzie ponad 1200 osób z całego świata, oznaczają nie tylko przygotowanie jej logistyki, ale przede wszystkim zmianę podejścia do polityki przestrzennej i transportowej, oraz wzmocnienie wizerunku miasta i Pomorza jako regionu przyjaznego turystom i inwestorom – informują w gdańskim urzędzie.

Rowerowy Maj. Kiedy start kampanii?

Warto dodać, że już w przyszłym miesiącu rusza akcja Rowerowy Maj. To ogólnopolska kampania skierowana do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, której inicjatorem jest właśnie Gdańsk. Cel przedsięwzięcia to promocja zdrowego trybu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci i całych szkolnych społeczności. Tegoroczna, ósma edycja kampanii, rusza 4 maja i potrwa do 31 maja. W tym roku udział w Rowerowym Maju zadeklarowało 46 gmin w Polsce, a tylko w samym Gdańsku do zabawy zgłosiło się 191 placówek:

  • 103 przedszkola,
  • 88 szkół podstawowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia dopłaci do rowerów elektrycznych

– Uczestnicy będą zbierali naklejki za każdy przyjazd do szkoły czy przedszkola na rowerze, hulajnodze, deskorolce itp., jedną do indywidualnej, drugą do klasowej klasyfikacji. Dla najaktywniejszych uczniów, klas i placówek edukacyjnych przygotowane zostały atrakcyjne nagrody – mówi Monika Borkowska, koordynator kampanii.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze