Irena Jarocka

(Zdjęcie z archiwum prywatnego Michała Sobolewskiego)

Festiwal Ireny Jarockiej
w Gdańsku z Rubinowym Motylem

Była megagwiazdą. Irena Jarocka zostawiła nam tak wielkie przeboje jak: „Wymyśliłam cię”, „Kocha się raz”, „Kawiarenki” czy „Motylem jestem”. W styczniu 2022 roku minęła 10. rocznica jej śmierci. Ale w naszej pamięci pozostaje nadal... Ma swój pomnik w Oliwie, a teraz w Gdańsku festiwal.
Ryszarda
Wojciechowska
6.08.2022 / 08:30

Irena Jarocka kiedyś swojej przyjaciółce powiedziała: „Gdybym nie mogła śpiewać, to lepiej nie żyć...”. Na scenie, jak barwny motyl, w życiu, chodzący anioł. Taka była Irena Jarocka. Jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej piosenki. Piosenkarka związana przez lata z Trójmiastem zostawiła nam tak wielkie przeboje jak: „Wymyśliłam cię” i „Kocha się raz”, autorstwa trójmiejskiego kompozytora Mariana Zacharewicza, zwanego też „ojcem jej sukcesu”,  „Kawiarenki” czy „Motylem jestem”. W styczniu 2022 roku minęła 10. rocznica jej śmierci. Ale w naszej pamięci pozostaje nadal... Ma swój pomnik w Oliwie, a teraz festiwal.

WIĘCEJ O IRENIE JAROCKIEJ PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Była megagwiazdą. 10. rocznica śmierci Ireny Jarockiej

Już po raz drugi w Gdańsku odbywa się Festiwal Ireny Jarockiej. W sobotę, 6 sierpnia w pięknie położonym Teatrze Leśnym przy Jaśkowej Dolinie zmierzy się troje piosenkarzy. Sam festiwal, jak mówi jego dyrektor Wojciech Korzeniewski, ma na celu promowanie wokalistów, głównie wchodzących w świat muzyki. Ich udział w konkursie wokalnym pomaga im zaprezentować się szerszej publiczności, a ufundowane nagrody pieniężne i rzeczowe mają ułatwić początek kariery muzycznej…

Do drugiej edycji festiwalu-konkursu było 50 zgłoszeń. Finałową trójkę wybrało jury w składzie:

  • Krystyna Stańko,
  • Joanna Kraińska
  • i Krzysztof Jaryczewski.

To samo jury wybierze 6 sierpnia zwycięzcę festiwalu.

Irena Jarocka

(Zdjęcie z archiwum prywatnego Michała Sobolewskiego)

Podczas festiwalu wręczona zostanie także nagroda Rubinowy Motyl dla artysty już znanego i uznanego. W ubiegłym roku otrzymała ją Alicja Majewska, tegoroczną laureatka jest Wanda Kwietniewska, która wystąpi z zespołem „Wanda i Banda”.

Festiwalowi będzie towarzyszyło też kino letnie, w którym zaprezentowany zostanie film z udziałem Ireny Jarockiej „Motylem jestem, czyli romans 40-latka.”

Irena Jarocka

(Zdjęcie z archiwum prywatnego Michała Sobolewskiego)

W tegorocznej edycji festiwalu zmierzą się:

  • Paulina Raczkowska z Gdańska,
  • Jan Piwowarczyk z Krakowa
  • i Katarzyna Jurasz z Sosnowca.

Podczas festiwalu odbędzie jeszcze jedna uroczystość. Jego dyrektor Wojciech Korzeniewski, były dyrektor festiwalu piosenki w Sopocie, wieloletni impresario polskich gwiazd i animator kultury zostanie odznaczony najważniejszym medalem w kulturze Gloria Artis. To będzie medal za pięćdziesiąt pracy dla polskiej kultury.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze