sadzenie mikrolasu na Jasieniu, Gdańsk 2023

Gdańsk: Rośnie kolejny Miejski Mikrolas. Tym razem na Jasieniu

Prawie 600 drzew i krzewów, wśród których znalazły się: graby, buki, dęby, klony, lipy, czeremchy czy leszczyny, posadzono w sobotę, 18 listopada przy Pozytywnym Przedszkolu nr 13 na gdańskim Jasieniu. To drugi w tym roku niewielki las zasadzony w Gdańsku na zdegradowanym terenie metodą opracowaną przez japońskiego botanika Akirę Miyawakiego.
Dorota
Abramowicz
18.11.2023 / 14:04

Na Jasieniu w Gdańsku zasadzono Miejski Mikrolas

Na 200 metrach kwadratowych przy ul. Stankiewicza 8 w Gdańsku od soboty, 18 listopada zaczęło rosnąć 40 rodzimych gatunków roślin, charakterystycznych siedlisk leśnych, typowych dla Gdańska i okolic.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Gdańsku posadzono pierwszy mikrolas

– Zasadzono je bardzo gęsto,  zgodnie z metodą sadzenia lasów opracowaną przez wybitnego japońskiego botanika Akirę Miyawakiego – poinformowała Olimpia Schneider z Zakładu  Utylizacyjnego w Gdańsku. – Naukowiec ten wymyślił technikę sadzenia lasów na trudnych terenach i w miastach. Jedną z głównych jej cech jest przygotowanie gleby. W gdańskim mikrolesie gleba została przygotowana z wykorzystaniem Czarnego Złota Ogrodników. Dodatkowo część gatunków sadzonek przesadzono ze szkółki na terenie Zakładu Utylizacyjnego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Las jako dzieło sztuki, czyli strefa niezwykłego światła

Jak przekazał Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego sadzenie mikrolasu jest okazją, by pokazywać mieszkańcom, jak ważna jest idea gospodarki obiegu zamkniętego.

– Idea, którą można stosować w swoim życiu codziennym – powiedział prezes. – Dzięki segregacji bioodpadów, której mieszkańcy codziennie dokonują w swoich gospodarstwach domowych, my w Zakładzie Utylizacyjnym produkujemy polepszacz gleby, zwyczajowo nazywany kompostem.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Uda się powstrzymać wycinkę 180-letnich buków na terenie planowanego rezerwatu Lasy Oliwskie?

W wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Konsekwentnie w Gdańsku rozwijamy tereny zielone, zarówno w naszych dużych parkach miejskich, ale i w nowych miejscach, jak teren obok przedszkola przy ul. Stankiewicza – stwierdziła prezydent Dulkiewicz. – To dla mnie duża radość, że jako gdańszczanie czujemy odpowiedzialność za nasze zielone przestrzenie i że tak licznie potrafimy zaangażować się w upiększanie naszego miasta. Bardzo dziękuje wszystkim za dzisiejszą akcję i już teraz zapraszam na wiosenne sadzenie mikrolasów w Gdańsku.

Miejski Mikrolas. Korzyści

Olimpia Schneider przypomina, że Miejski Mikrolas wymaga mniej pielęgnacji i podlewania po posadzeniu niż w przypadku standardowych nasadzeń. Co ważne, nie trzeba go w ogóle nawozić. Po pierwszym roku przeżywa aż 97 proc. drzew i krzewów posadzonych metodą Miyawakiego. W mikrolesie nic się też nie zmarnuje – liście i drewno zamienią się w cenną leśną próchnicę, co pozwoli zatrzymać w glebie dużą ilość wody i wiązać węgiel z atmosfery.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przed nami wielkie sprzątanie polskich lasów? Szansa na sejmową większość dla przyrody

Miejskie Mikrolasy rosną też 1,5-2 razy szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie. Najważniejszą korzyścią tej metody sadzenia lasów są przede wszystkim:

  • samoregulacja i bezobsługowość (już po 3 latach od posadzenia),
  • magazynowanie wody,
  • ochrona przed hasałem,
  • wspieranie lokalnej bioróżnorodności,
  • pochłanianie pyłów i filtrowanie powietrza,
  • redukuje hałasu,
  • a przede wszystkim zapewnia trwałość, pomimo zmieniających się warunków środowiskowo-klimatycznych miast.

Mikrolas stanowi też cenną, nową ostoję dla miejskiej bioróżnorodności, w tym bogatego świata zwierząt, z którymi współdzielimy wiele przestrzeni w miastach. Znajdą w nim schronienie m.in. ptaki śpiewające, zapylacze, płazy czy jeże.

Gdzie posadzono pierwszy w Gdańsku mikorlas?

Pierwszy mikrolas w Gdańsku, składający się z ponad 600 drzew, został zasadzony w marcu w pobliżu zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze