Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Gdański Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki

Prawie 1400 przyszłych lekarzy, dentystów,farmaceutów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów zdrowia i specjalistów zdrowia publicznego uroczyście rozpoczęło wczoraj studia na pierwszym roku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - GUMed jest nie tylko uczelnią gwarantującą kształcenie na najwyższym poziomie, ale także ważnym ośrodkiem badawczym, o rozpoznawalnej międzynarodowo działalności naukowej- podkreślał rektor prof. Marcin Gruchała. W uroczystości uczestniczyli m.in, minister i wiceministrowie zdrowia, wicemarszałek Senatu oraz główny inspektor sanitarny.
Gdański Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki

Autor: Paweł Sudara | GUMed

 Z ponad 14 200 kandydatów, studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podejmie 1400 osób. Najwięcej osób wybrało fizjoterapię i kierunek lekarsko-dentystyczny- około 11 osób walczyło o jedno miejsce. Zainteresowaniu młodych ludzi nie należy się dziwić - GUMed należy do wąskiej grupy najlepszych uczelni medycznych w Polsce. W poniedziałkowym posiedzeniu Senatu uczelni uczestniczył m.in. minister zdrowia, Adam Niedzielski, który nazwał Uniwersyteckie Centrum Kliniczne "prawdziwą perłą" polskiego systemu opieki zdrowotnej.

– Dziś studia w GUMed rozpoczynają najlepsi, w tym aż trzydziestu jeden laureatów olimpiad ogólnopolskich i międzynarodowych oraz konkursów przedmiotowych - podkreślał w tradycyjnym przemówieniu rektorskim prof. Marcin Gruchała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Za dziesięć lat o prawie 30 proc. wzrośnie liczba Polaków chorych na raka! Czy nie zabraknie onkologów?

Profesor Gruchała odniósł się także do rozwijanej efektywnie współpracy z największymi lokalnymi ośrodkami akademickimi, w szczególności z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, z którym GUMed współtworzy Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita.
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił m.in. o doświadczeniu kryzysu - wyzwaniu, z którym realnie muszą się zmierzyć uczelnie medyczne. Obiecywał, że uczelnie nie zostaną same.

- Mamy już przygotowane i częściowo realizowane pakiety instrumentów, które również szpitalom klinicznym mają pomóc nam przetrwać ten kryzys i pomóc nam budować to poczucie normalności, które powinno być ostoją do realizacji ambitnych celów - deklarował minister.

Podczas uroczystości nagrody Ministra Zdrowia za rok 2022 odebrał zespół z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w składzie: prof. dr hab. Alicja Dębska-Ślizień – kierownik jednostki, prof. dr hab. Leszek Tylicki i dr hab. Bogdan Biedunkiewicz. Naukowców wyróżniono za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, ze szczególnym uwzględnieniem cyklu badań klinicznych nad epidemiologią, symptomatologią i przebiegiem choroby COVID-19 u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Gdański Uniwersytet Medyczny, Naukowa Fundacja Polpharmy i Gdańskie Towarzystwo Naukowe ustanowiły w 2020 r. Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana, światowej klasy naukowca, specjalisty z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej, rektora uczelni w latach 2005-2008. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie  za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych. Tegorocznym laureatem został prof. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za osiągnięcie zatytułowane Chromatograficzne i spektralne badanie z użyciem ilościowej zależności retencja – struktura a aktywność biologiczna preparatów jako kandydatów na leki.

Mamy już przygotowane i częściowo realizowane pakiety instrumentów, które również szpitalom klinicznym mają pomóc nam przetrwać ten kryzys i pomóc nam budować to poczucie normalności, które powinno być ostoją do realizacji ambitnych celów

Adam Niedzielski / minister zdrowia

Za wybitne zasługi na rzecz społeczności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w szczególności Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni Medalem „Zasłużonemu GUMed” został odznaczony Andrzej Karnabal, przewodniczący Rady Społecznej Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, dyrektor zarządzającego Chińsko-Polskim Towarzystwem Okrętowym. Jak podkreślił rektor Gruchała, doskonałe umiejętności menadżerskie i analityczne Pana Karnabala zapewniają efektywne działanie Rady Społecznej UCMMiT, jak również mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój jednostki.

Wręczono również nagrody Primus Inter Pares dla najlepszych studentów. Otrzymali je: lek. Małgorzata Styczewska – absolwentka kierunku  lekarskiego, mgr Marta Bieńkowska – absolwentka kierunku analityka medyczna oraz mgr Julita Ronkowska – absolwentka kierunku pielęgniarstwo II stopnia.

Bardzo interesujący wykład inauguracyjny pt. Misja i potencjał uniwersytetów medycznych w kreowaniu nowoczesnej polityki zdrowotnej – projekt PolSenior2 wygłosił prof. dr hab. Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed, laureat nagrody Sopocka Muza w dziedzinie nauki w 2021 r., członek prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk oraz kierownik zespołu badawczego projektu PolSenior 2. To największe ogólnopolskie badanie stanu zdrowia starszych Polaków, angażujące grono wybitnych polskich ekspertów z dziedziny geriatrii i gerontologii.  Efekty kilkuletniej pracy niedawno opublikowano w potężnej monografii, stanowiącej unikatowe kompendium wiedzy na temat stanu zdrowia i sytuacji społecznej polskich seniorów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka