Piknik podsumowujący konsultacje o Parku Południowym

(fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

Gdańszczanie wskazali, jak ma wyglądać Park Południowy

Ma być drugim największym parkiem w Gdańsku. Najważniejsze przy jego tworzeniu jest zachowanie najcenniejszych przyrodniczo elementów – uznali gdańszczanie w konsultacjach społecznych dotyczących tego, jak ma wyglądać Park Południowy.
Małgorzata
Gradkowska
7.05.2022 / 21:32

Jego powierzchnia ma mieć 77 hektarów i po parku Reagana drugim co do wielkości terenem zielonym w Gdańsku. Powstanie na obszarze trzech dzielnic: Oruni Górnej, Jasienia i Ujeściska.

Stworzenia ogólnodostępnych terenów zielonych w tej części Gdańska  od lat domagali się mieszkańcy, choć w planie zagospodarowania tego terenu pierwotnie była budowa domów. Naciski okazały się skuteczne, bo jesienią ubiegłego roku rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące wizji zagospodarowania parku. W trakcie konsultacji powstało 15 punktów konsultacyjnych, odbyły się 3 warsztaty, 3 spacery i ogólnomiejska ankieta. W sobotę 7 maja urzędnicy przedstawili ich wyniki.

- To, co najczęściej wskazywali mieszkańcy, to zachowanie istniejącej już w parku zieleni. To także wyznaczenie miejsc do aktywnego spędzania czasu i uprawiania sportu, czyli przygotowanie ścieżek biegowych i rowerowych, a także wyznaczenie przejść z osiedli i pomiędzy zbiornikami retencyjnymi - mówiła podczas miejskiego pikniku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Park Południowy nie powstanie jednej jesieni, ale jeszcze w tym roku zaprosimy mieszkańców do wspólnych nasadzeń.

W opracowaniu wstępnej koncepcji wzięło udział ponad 1300 mieszkańców Gdańska. Główne wnioski z niego płynące dla kształtowania parku to:

  • - ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów i zachowanie naturalnego charakteru parku
  • - jasne wyznaczenie obszarów przeznaczonych pod rekreację w formie zorganizowanej
  • - stworzenie sieci powiązanych wnętrz krajobrazowych
  • - wyznaczenie dogodnych połączeń pieszych i rowerowych oraz pogodzenie realizacji nowego parku z potrzebnymi inwestycjami w infrastrukturę transportową (PKM, Nowa Świętokrzyska, Nowa Bulońska)
  • - stworzenie nowych miejsc komfortowego spędzania czasu wolnego dla wszystkich grup mieszkańców
  • - realizacja najbliższych działań na terenach wokół zbiorników retencyjnych i w strefie centrum dzielnicowego.

Raport z konsultacji liczy ponad 130 stron i jest już dostępny online.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze