Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Gminne kąpielisko nad jeziorem Białym w Prokowie-Ucisku. Zakaz kąpieli odwołany

Dobre wieści dla miłośników kąpieli, którzy szczególnie upodobali sobie gminny akwen nad jeziorem Białym w Prokowie-Ucisku. Można już się w nim kąpać - 21 lipca Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach odwołał zakaz kąpieli.
(fot. pixabay)

Przypomnijmy - w środę 20 lipca na profilu miasta pojawił się komunikat o zamknięciu kąpieliska z powodu zakwitu sinic. Teraz - w ramach nadzoru wody w kąpielisku gminnym w Prokowie - Ucisku - wykonano ponowne badania. Woda nadaje się do kąpieli. Tym samym kąpielisko znowu dostępne jest dla miłośników wypoczywania w tym miejscu.

Sinice groźne dla człowieka!

O problemach, jakie dla człowieka może stanowić kontakt z sinicami od lat mówią fachowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Od kilku lat obserwuje się coraz dokuczliwsze letnie zakwity sinic, które ściśle wiążą się z działalnością człowieka i nadmiernym użyźnieniem wód powierzchniowych. Efektem tego zjawiska są nie tylko niemiłe wspomnienia z wakacyjnego wypoczynku, ale również powstawanie martwych stref w zbiornikach wodnych, w których z powodu obniżonej ilości tlenu zamiera życie.

Jak czytamy na stronie www.imgw.pl: „Gdy dochodzi do zbytniego nagromadzenia materii organicznej w wodzie, ulega ona rozkładowi, powodując deficyt tlenowy na dnie zbiornika. Dodatkowo w całym procesie uwalnia się fosfor z osadów dennych, który stanowi pożywienie dla sinic. Nadmiar pożywienia powoduje nagły przyrost liczby organizmów i tzw. „zakwit”. Woda robi się mętna i przybiera kolor zielony. Niestety, to nie koniec negatywnych następstw „zakwitów”. Problem w tym, że sinice wytwarzają toksyny. Do tych najgroźniejszych należą neurotoksyny, hepatotoksyny (uszkadzające wątrobę) i dermatotoksyny (oddziałujące negatywnie na skórę). Są to substancje niebezpieczne dla ludzi nie tylko w bezpośrednim kontakcie ze skórą podczas kąpieli. Okazuje się, że do zatrucia może dojść również w wyniku wdychania powietrza unoszącego się nad zakwitem. Szczególnie przed kontaktem z sinicami należy chronić dzieci.”

Niestety, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż zagrożenie zniknie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze