Siedziba I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie, dawnego Gimnazjum Polskiego

Jesteśmy Polakami - wystawa w 100-lecie powstania Związku Polaków w Niemczech

Obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech trwają przez cały bieżący rok w wielu miejscach regionu. Ogólnopolska wystawa plenerowa "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" otwarta zostanie w czwartek w Kwidzynie. Tego samego dnia odbędzie się także sesja popularnonaukowa w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika, dawnego Gimnazjum Polskiego.
Piotr
Piesik
8.11.2022 / 14:01

Uroczystości odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech oraz 85-lecia Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Członkowie Związku położyli ogromne zasługi dla zachowania polskości wśród ludności wielu regionów, często ponosząc tego skutki w okresie III Rzeszy nazistowskiej. Gimnazjum Polskie w Kwidzynie należało do placówek prowadzących nieocenioną pracę edukacyjną wśród dzieci i młodzieży.

Ogólnopolska wystawa plenerowa "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech" otwarta zostanie w czwartek o godz. 10. na placu św. Jana Pawła II w Kwidzynie. 

Godzinę później w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. dr Władysława Gębika - dawnego Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie - rozpocznie się sesja popularnonaukowa. W jej trakcie przedstawione zostaną referaty dotyczące m.in. budowy i organizacji Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie w świetle źródeł archiwalnych; działalności Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech jako przykład aktywności polskiej młodzieży w okresie międzywojennym; znaczenia Związku Polaków w Niemczech.

Wystawa plenerowa „Jesteśmy Polakami”. Związek Polaków w Niemczech będzie prezentowana do 29 listopada. Od 16 do 25 listopada istnieje możliwość zorganizowanego zwiedzania wystawy przez grupy szkolne.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze