(mat. prasowe)

Kaszubska i ukraińska
kuchnia i sztuka
w Muzeum Kaszubskim

Prezentacja i degustacja produktów kuchni kaszubskiej i ukraińskiej oraz pokaz dwóch etiud filmowych: „Pokój” i „Rodzina” czekają na tych, którzy w niedzielę zajrzą do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Redakcja
Zawsze Pomorze
18.09.2022 / 11:40

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach trwają Dni Dziedzictwa Europejskiego. Zainaugurowane je wernisażem wystawy „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu - jaż do Roztoczi bróm!”.

Wystawa obejmuje zagadnienia związane z historią, literaturą i współczesną działalnością ruchu kaszubskiego. Przygotowana z inicjatywy senatora Kazimierza Kleiny przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach  oraz Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, wcześniej pokazywana była w Senacie RP.

Na niedzielę zaplanowano z kolei:

  • od godz. 12 - wspólne warsztaty rękodzieła ludowego prowadzone przez animatorów ukraińskich i pracowników Muzeum Kaszubskiego oraz prezentację i degustację produktów tradycyjne kuchni kaszubskiej i ukraińskiej;
  •  od godz. 15 - pokaz dwóch etiud filmowych: „Pokój” i „Rodzina” przygotowanych przez uczniów Szkoły Sobotnio–Niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie w Oddziale im. A. Mickiewicza w Odessie.

Pokój” to historia walki Agaty z zespołem stresu pourazowego. Kiedyś Agata była młodą i ambitną kobietą, a jej życie było kolorowe i szczęśliwe. Miała córeczkę, ukochanego męża, wierną koleżankę i miłość dla całego świata. Jednak wszystkie kolory odebrała wojna, pozostawiając po sobie tylko szarą rutynę oraz ogromny stres. Każdy dźwięk, każdy obraz, każde wspomnienie wywołują w Agacie silne napięcia lękowe. Została sama i obwinia się za wszystko, co się wydarzyło. Czy Agata będzie w stanie pogodzić się z przeszłością i poradzić sobie z poczuciem winy? Film zdobył główną nagrodę - statuetkę „Adama” na I Odeskim Młodzieżowym Festiwalu Filmów „Wszystko dla Polski”.

Rodzina” to film o tym, jak wojna zmienia życie rodzin, kiedy synowie i córki idą na front i nie zawsze wracają. To opowieść o sile kobiet, młodych dziewcząt walczących na frontach II wojny światowej, ramię w ramię z mężczyznami. O dzielnych pielęgniarkach, które często z narażaniem własnego życia ratują rannych, niosąc pomoc potrzebującym.

Oba filmy zostały udostępnione bezpłatnie, z prawem do wyświetlania na pokazach, których celem będzie zebranie funduszy na rzecz pomocy Ukrainie.

Podczas spotkania w kartuskim Muzeum będzie możliwość wsparcia ukraińskich sąsiadów za pośrednictwem Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie. Wsparcia można również udzielić osobiście przekazując środki na konto: Fundacja Wolność i Demokracja z dopiskiem DLA ODESSY, nr konta mBank: 24 1140 1010 0000 5060 3200 1020.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze