konkurs na pieśń o Józefie Wybickim

Kaszubskość Józefa Wybickiego wyśpiewana

Trudno sobie lepiej wyobrazić godniejsze warunki na finał wojewódzkiego Konkursu na Najpiękniejsze Wykonanie Pieśni o gen. Józefie Wybickim, jak w przestronnej auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Odpowiednie nagłośnienie i duży ekran dawały świetne warunki na emisję najlepszych klipów wykonanych przez młodych w znakomitej większości) artystów z całych Kaszub.
Redakcja
Zawsze Pomorze
26.11.2022 / 18:52

Wielu z nich osobiście przybyło do Gdyni. Byli wśród nich wykonawcy spod Słupska, Bytowa, Pucka, choć pewnie najwięcej z powiatu kartuskiego. Razem nadesłano 17 klipów, w tym kilka prezentacji solowych.

– Postać generała Józefa Wybickiego dotychczas nie była aż tak popularna, dlatego jestem niezwykle zadowolony z ilości, a zwłaszcza jakości prezentacji – nie krył zadowolenia przewodniczący jurorów Jerzy Stachurski, jednocześnie autor muzyki do tekstu napisanego przez Eugeniusza Pryczkowskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rok Józefa Wybickiego. Co wiedzą o nim Polacy?

Spotkanie otworzyli przewodniczący Rady Oddziałów Nordowych Andrzej Busler oraz rektor WSAiB dr Tomasz Białas. Wraz z wiceprezesem ZKP, także prezesem ZKP z Banina Bogumiłą Ropel, reprezentującą głównego organizatora konkursu, rozdali oni nagrody laureatom. Werdykt jurorów przeczytał Gracjan Fopke, podkreślając, że: òbsãdzëcelë baro zachãcywają wszëtczich do dalszégò ùtwórstwa. Proszą przë tim, żebë barżi zwrócëc bôczënk na stronã filmową, na rozwiązania sceniczné. Jury jednocześnie wyraziło wielką radość z nadesłanych prac i zachęciło do dalszych prac.

Nie ulega wątpliwości, że takie będą. Konkurs wszedł już do tradycji ogólnokaszubskich wydarzeń. Co roku związane są one z patronami ogłaszanymi przez ZKP. W ubiegłym roku pieśń związana była z postacią Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika, zaś w przyszłym zapewne dotyczyć będzie postaci Antoniego Abrahama i odzyskania niepodległości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kaszubi maszerują z flagami Polski i przypominają o Józefie Wybickim

– Powstają bardzo dobre materiały do wyzyskiwania w edukacji szkolnej. Korzystamy z nich nieustannie. Wkrótce pojawią się wszystkie na portalu akademiakaszusbka. Pragniemy przez to wpisywać nasz język we współczesne nośniki przekazu. Jak dotychczas udaje się to nam dosyć dobrze – podkreślała prowadząca tę część Elżbieta Pryczkowska, jeden z animatorów konkursu, a jednocześnie metodyk nauczania języka kaszubskiego.

Na pewno konkurs zdecydowanie upowszechnił postać wybitnego Kaszuby, jakim był urodzony w Będominie autor polskiego hymnu narodowego. Dla niektórych sama ta informacja, że Kaszuba napisał hymn dla 70 milionów Polaków na całym świecie, jest pewnym odkryciem i powodem do dumy. Na pewno dumę taką wyrazili wszyscy obecni na finale konkursu, zwłaszcza gdy mieli zaszczyt – jako pierwsi – obejrzeć i wysłuchać trzech najpiękniejszych prezentacji nadesłanych z Mirachowa (Grand Prix) oraz Chmielna i Banina (ex aequo I miejsca). Z kolei grupa o nazwie „Welewetka” z Gdyni (najlepsza w kat. dorosłych) postanowiła na żywo zaprezentować swoją propozycję utworu. (jd)

Z protokołu

Kategòriô spòdlecznëch szkòłów

  • I môl: ex aequo „Chmielanki” z SP Chmielno, „Spiéwné Kwiôtczi” z Banina
  • II môl: ex aequo „Skòwrónczi” z SP Dzierżążno, Lidia Szałkowska i Iga Zwara – SP nr 2 Żukowo
  • III môl: ex aequo SP Wrzeście, „Lëzéńsczé Zwónuszczi” z SP Luzino

Wëprzédnienia

Damian Zander SP im. JPII w Nożynie i Klaudia Grabowska SP Lisie Jamy

Kategòriô pònadspòdlecznëch i ùstnëch

  • I môl: Karno „Welewetka” z Gdyni
  • II môl: Katarzyna Kuczkowska z Sierakowic
  • III môl: LO Kartuzy

Grand Prix: „Mòdré Zwónczi” z SP Mirochòwò

Òbsãdzëcelë baro zachãcywają wszëtczich do dalszégò ùtwórstwa. Proszą przë tim, żebë barżi zwrócëc bôczënk na stronã filmową, na rozwiązania sceniczné. W telediskù mùzyka i spiéw pòwinien dobrze współgrac z òbrazã. Òbrôz powinien dopòwiadac, dofùlowiwac spiéw, a nié blós bëc przëtrôfkòwą ilustracją.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hania Pułka i Agnieszka Tusk w finale najlepiej czytających po kaszubsku

Òbsãdzëcelë równak wërôżają wiôlgą wdzãcznotã wszëtczim ùczniów, szkólnym i ùstnym lubòtnikóm kaszëbiznë za przërëchtowanié tak widzałégò brzadu kònkùrsu. Ne dokôzë stôwają sã terô dzélã kaszëbsczi kùlturë. Te nowe snôżé wòkalné a filmòwé sztëczczi zachãcywają do głãbszégò pòznôwaniô drżénia kaszëbsczi spiéwë a kùlturë.

Kòmisja                             

  • Jerzy Stachurski – przédnik
  • Dr Dark Majkòwsczi       
  • Andrzej Bùsler  
  • Gracjan Fópka

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze