Fot. kaszubybiegaja.pl

Kaszuby Biegają: 10-lecie imprezy i jubileuszowy bieg już w tę sobotę

W sobotę, 23 lipca w Lipuszu odbędzie się największa impreza biegowa w Północnej Polsce – Kaszuby Biegają. Z okazji X-lecia wydarzenia organizowany jest bieg Pętla Tuszkowska Matka. W programie oprócz biegów – na 5 oraz 10 km, przewidziane są również inne atrakcje, w tym: koncerty, zabawy dla dzieci oraz oficjalne podsumowanie dekady.
Anna
Merchel
21.07.2022 / 19:49

Kaszuby Biegają to wydarzenie łączące co roku kilkadziesiąt kaszubskich miejscowości i blisko 10 tys. osób.

Celem nadrzędnym jest propagowanie ruchu i zdrowego stylu życia: biegania, jako sposobu na zwalczanie chorób cywilizacyjnych oraz promocja urokliwych zakątków Kaszub – informują pracownicy biura Cyklu Kaszuby Biegają. – Staramy się dać możliwość sprawdzenia się każdemu: dzieciom w cyklu Małe Kaszuby Biegają, trochę starszym w cyklach Kaszuby Biegają na 5 km i 10 km, dopiero zaczynającym w serii biegów towarzyszących na 100 m i 1200 m, a także kijkarzom i rowerzystom, w niektórych lokalizacjach.

Co w programie?

W tym roku wydarzenie odbędzie się 23 lipca, w sobotę. Na hali sportowej przy stadionie w Lipuszu, zapisani wcześniej uczestnicy od godziny 14.30 będą mogli zgłosić się po odbiór numerów startowych, czipów oraz napić się powitalnej kawy czy herbaty.

Startem i metą biegów jest stadion sportowy przy ulicy Derdowskiego 7.

W programie Kaszuby Biegają pierwszy bieg – na 5 km odbędzie się o godzinie 15.20. Godzinę później rozpocznie się rozgrzewkowa zumba przygotowująca do biegu głównego, który rozpocząć ma się o godzinie 16.40. Dwie minuty później swój start zaliczy również marsz nordic walking na 5 km.

Oprócz tego, dla chętnych, bez wcześniejszych zapisów, zorganizowane zostaną biegi towarzyszące:

Godz. 16.50, na około 1200 m – dla wszystkich zainteresowanych;

Godz. 18.30, na około 100m – dla dzieci w wieku przedszkolnym;

Pomiędzy nimi na najmłodszych uczestników wydarzenia czekać będą również inne atrakcje, takie jak: bitwa łucznicza Archery Tag, darmowe dmuchańce czy programy artystyczne.

O godzinie 18.40 zaplanowana jest uroczystość zakończenia oraz dekoracja Biegu Głównego. 10 minut później odbędzie się losowanie nagród wśród wszystkich jego uczestników za pomocą otrzymanych wcześniej chipów.

Na godzinę 19.10 zapowiedziano podsumowanie dekady cyklu „Kaszuby Biegają” na którym wyłonieni zostaną Miss i Mister Dekady, odbędzie się przyznanie Nagrody Fair Play Dekady oraz nadane zostaną tytuły: „Biegowa Rodzina Dekady”, Biegowe Małżeństwo Dekady” oraz „Biegowa Osobowość Dekady”.

Biegowa rodzina

Uczestnicy zawodów Kaszuby Biegają określają siebie czasem jako „biegową rodzinę”. Jak informują organizatorzy, przez dekadę wydarzenie ma na swoim koncie zawarte małżeństwa czy przyjaźnie oraz promocję Kaszub.

Mieszkańcy Trójmiasta wielokrotnie podkreślają, że nie wiedzieli, że kilkadziesiąt kilometrów od Gdyni czy Gdańska są tak piękne tereny. Są wdzięczni, że dzięki całorocznemu cyklowi mogą uprawiać turystykę kaszubską, poznawać tereny, historię i kulturę Kaszub, gdyż biegamy od północy (Żarnowiec, gm. Krokowa) po południe (Swornegacie, gm. Chojnice), od wschodu (Chwaszczyno, gm. Żukowo lub Bąkowo gm. Kolbudy) po zachód (Czarna Dąbrówka).

Po podsumowaniu uczestnicy wydarzenia będą mogli posłuchać koncertów. O godz. 20.15 wystąpi An Dreo e Karina – zespół od 22 lat wykonujący muzykę włoską. Około godziny 21.40 natomiast będzie można wysłuchać DEJW – zespołu założonego w 2015 r., tworzącego piosenki z gatunku disco-polo.

Kaszuby Biegają zakończą się zabawą pod gwiazdami zapowiedzianą na godz. 22.40.

Gospodarzami imprezy są: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu, Urząd Gminy Lipusz oraz Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej

Patronatem wydarzenia są: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wójt gminy Lipusz Mirosław Ebertowski.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze