(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Klub Pomorania przyznał kolejne Medale Stolema

W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w środę, 11 maja odbyła się uroczysta Gala Wręczenia Medali Stolema. Nagrody zostały przyznane wyróżnionym w roku 2020 i 2021. Otrzymali je: Edmund Szymikowski, prof. Marek Cybulski, Edmund Zieliński.
Julia
Michalska
11.05.2022 / 22:13

Medal Stolema – nagroda nazywana Kaszubskim Noblem cieszy się na Pomorzu wielkim uznaniem. Od 55 lat otrzymują ją instytucje, osoby i grupy, które w wyjątkowy sposób wpłynęły na kształtowanie, pomnażanie i popularyzowanie kultury Kaszub i Pomorza.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Klub Studencki Pomorania od 1967 roku. Organizacja istnieje nieprzerwanie od 1962 roku i gromadzi wokół siebie młodych, aktywnych ludzi z Gdańska, Kociewia czy Kaszub. Działalność skupia na promowaniu kultury i tradycji Pomorza.

– Myślę, że wyjątkowość tej nagrody polega właśnie na tym, że przyznają ją studenci. Patrzymy na zasługi dla Kaszub naszym okiem – mówił Piotr Cichosz, prezes Pomoranii. 

Medale Stolema przyznane! Kto otrzymał wyróżnienie?

Medale za rok 2020 i 2021 zostały przyznane w środę, 11 maja wieczorem.

  • Pierwszym laureatem został Edmund Szymikowski, który, niestety, zmarł wraz z końcem kwietnia 2022 roku. Był on wieloletnim dyrektorem Gminnego Domu Kultury w Lini, prezesem oddziału Linia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także pomysłodawcą i organizatorem konkursu haftu kaszubskiego w Lini. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy, a nagrodę odebrała rodzina. 
Medal Stolema

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Medal Stolema otrzymali również:

  • prof. dr. hab. Marek Cybulski, wieloletni wykładowca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista od języka kaszubskiego, członek prezydium Rady Języka Kaszubskiego,
Medal Stolema

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

  • Edmund Zieliński, artysta i propagator kultury ludowej z Kociewia.
Medal Stolema

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Całość wydarzenia uświetnił występ Chóru Pięciolinia, z którym związany był Edmund Szymikowski. 

– Medale Stolema mają bardzo długą tradycję. Ich specyfiką jest to, że to młodzi decydują. Była przerwa covidowa, której trudno było się ustrzec, w związku z tym w tym roku spotykamy się na podwójnej uroczystości. Nic jednak szczególnie się nie zmieniło. Swoimi decyzjami młodym nadal udaje się wyłonić właściwych kandydatów i laureatów. Oby tak dalej – mówił prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze