Koniec problemów z parkowaniem przy gdyńskiej Hali Targowej?

Po tym, jak jesienią ubiegłego roku nowa ścieżka rowerowa "odcięła" miejsca parkingowe przy ul. Jana z Kolna, pozostawienie samochodu przy gdyńskiej Hali Targowej graniczyło z cudem. Czy udostępnienie wyremontowanego - płatnego - parkingu przy ul. 3 Maja rozwiąże problemy kierowców i handlowców?
Dorota
Abramowicz
10.07.2023 / 13:34

Pod koniec ubiegłego tygodnia otwarto wyremontowany parking na roku ulic 3 Maja i Jana z Kolna w Gdyni.

- Udostępniamy dodatkowe miejsca postoju w Śródmieściu Gdyni. Parking przy Hali Targowej na ul. 3 Maja pomieści około 50 aut osobowych. Plac postojowy przeszedł w ostatnim czasie gruntowny remont, pojawiło się stosowne oznakowanie i zieleń –  mówił dla portalu gdynia.pl wiceprezydent Marek Łucyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przy SOR w Gdyni nie zaparkujesz. Pacjenci oburzeni

Temat znikających miejsc do parkowania w centrum Gdyni od dawna powoduje gorące dyskusje zmotoryzowanych mieszkańców. Nie inaczej było, gdy w październiku ubiegłego roku nowa ścieżka rowerowa wytyczona przy ulicy Jana z Kolna, wraz z postawionymi wzdłuż niej słupkami, odcięła miejsca parkingowe przy Hali Targowej. Protestowali zarówno kupcy, wskazujący na zniechęcanie klientów, którzy wcześniej przyjeżdżali tu z całej Gdyni, jak i zmotoryzowani kupujący. Ci ostatni wskazywali, że nie każdy będzie w stanie dojechać do hali rowerem, a potem obładowany zakupami wrócić do odleglejszych dzielnic miasta. A to może oznaczać znaczący spadek obrotów z handlu.

Wiosną tego roku na zaniedbanym placu w pobliżu Hali Targowej rozpoczęły się prace budowlane. Jak informuje portal gdynia.pl  nawierzchnia parkingu powstała z kruszywa z materiałów, które służyły jako podbudowa lodowiska, zlokalizowanego zimą przy Centrum Riviera. ZDiZ ułożył nawierzchnię parkingu z kruszywa, zbudował krawężniki oraz zadbał o odprowadzenie wód opadowych. Zastosowano przy tym rozszczelnienie pionowe krawężników, dzięki czemu woda spływająca z parkingu nawodni tereny zielone i glebę. Ograniczy to odpływ wód opadowych do kanalizacji deszczowej. Łączny koszt budowy parkingu to ok. 200 tys. zł.

Niewykluczone, że nakłady szybko się zwrócą. Nowe miejsca postojowe  decyzją Rady Miasta Gdyni zostały włączone do Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. I tak za pierwszą godzinę postoju auta kierowcy zapłacą 5,50 zł, za drugą już 6,60 zł, a za trzecią 7,90 zł. Dopiero ceny za czwartą godzinę i kolejne spadają znów do 5,50 zł. Zdaniem władz miasta objęcie parkingu ŚSPP pozwolić  ma na zwiększenie rotacji miejsc postojowych oraz uporządkowanie parkowania na terenie Gdyni.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze