Kuropatwy zostały wypuszczone na wolność pod Kwidzynem, na tle zielonej trawy ptaki są widoczne (Fot. Nadleśnictwo Kwidzyn)

Leśnicy wypuścili w lasach Powiśla kuropatwy

150 kuropatw zostało wypuszczonych na wolność na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Kwidzyn, obejmującego rozległe tereny leśne. To kolejne działanie w ramach programu mającego przynieść wstrzymanie spadku populacji kuropatw. Ptaki te są tępione przez kłusowników, zmniejszają się też tereny ich bytowania.
Piotr
Piesik
23.09.2022 / 12:17

Nadleśnictwo Kwidzyn uczestniczy w programie wsiedlania kuropatw przewidzianym na lata 2017-2026. Systematycznie na wolność wypuszczane są ptaki, dla których wcześniej przygotowano tzw. remizy z zaroślami, drzewami owocowymi oraz roślinnością. Takie miejsca są dla kuropatw dogodnymi miejscami żerowania i schronienia na wypadek zagrożenia.

Tym razem w Ośrodku Hodowli Zwierzyny pojawiło się 150 ptaków. To rozległy teren, o powierzchni ok. 14 tys. ha, rozciągający się od Gościszewa po Ryjewo na terenie powiatów sztumskiego i kwidzyńskiego. To zarówno duże kompleksy leśne jak też polany, łąki oraz pola. Dogodne miejsce dla bytowania kuropatw i naturalnego rozmnażania.

Kuropatwy niegdyś występowały bardzo licznie na polach i łąkach. Niestety w miarę unowocześniania rolnictwa z pól znikały miedze oraz miejsca tworzące naturalne remizy - schronienia dla tych ptaków. Dlatego populacja kuropatw na przestrzeni lat systematycznie spadała. Do tego dodać trzeba kłusownictwo, zagrożenie ze strony drapieżników oraz choroby kuropatw. 

Program wsiedlania kuropatw będzie kontynuowany.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze