Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Twórczość Grzegorza Ciechowskiego na deskach centrum kultury [nl] w Tczewie

To już w sobotę, 27 sierpnia na miłośników twórczości Grzegorza Ciechowskiego czeka wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego – Stowarzyszenie PRO-ART i Agencję Impresaryjną Pop&Art. Pod tymi nazwami kryje się tak naprawdę pomysłodawca i główny organizator wydarzenia Józef Golicki.
Tymon Tymański z zespołem
(fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

Muzycznemu wydarzeniu towarzyszyć będą:

  • wystawa plenerowa na dziedzińcu Fabryki Sztuk („Grzegorz Ciechowski, flagowy muzyk z Tczewa”)
  • oraz gra miejska („Grzegorz Ciechowski – z Tczewa na muzyczne wyżyny”).

Muzyczne atrakcje już od godz. 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie rozpoczną się koncert finałowy XVI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego oraz koncerty specjalne:

  • Remigiusza Knapika,
  • Tymona Tymańskiego & 10/4
  • i Sławomira Ciesielskiego z zespołem Eurazja.
Remigiusz Knapik (fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)
Eurazja (fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Uczestnicy

Zanim zagłębimy się w twórczości Lidera Republiki, warto przedstawić sylwetki uczestników konkursu piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

Kajoa

Kajoa to polski zespół rockowy z Torunia. Tworzą go wokalistka Iwona Zuchniak, perkusista Jacek Leśniewski, gitarzysta i autor piosenek Michał Maliszewski oraz basista Artur Działdowski. Zespół istnieje od 1997 r., a po reaktywacji działa w obecnym składzie. Gościnnie na klawiszach gra Jan Gembala. 13.05.22 miała miejsce premiera debiutanckiej płyty pt. „Fale”. Zespół został nominowany w plebiscycie „Toruńskie gwiazdy” w kategorii Płyta Roku i Nadzieja Roku 2022.

Kosmodrom

Kosmodrom jako duo Rękasów powołaliśmy do życia we wrześniu 2020 r. Nie jest to jednak nasz początek, a raczej moment przejścia do bardziej dojrzałego i świadomego rozdziału w tworzeniu i graniu muzyki. Musiało się wiele zdarzyć, abyśmy mogli spokojnie powiedzieć, że nadszedł czas na ten braterski skład. Przez ostatnich osiem lat, czyli tak naprawdę od późnego dzieciństwa, razem z kumplami z podstawówki, a potem liceum tworzyliśmy band o nazwie Need More Clouds. Pełni energii i może trochę naiwnej wiary w to, że uda nam się szybko rzucić świat na kolana koncertowaliśmy na wielu mniej, a potem bardziej istotnych scenach całego kraju. Zagraliśmy dziesiątki koncertów, występowaliśmy w studiach radiowych i telewizyjnych, supportowaliśmy wiele gwiazd, zdobyliśmy sporo nagród ogólnopolskich konkursów i festiwali. Równocześnie z graniem koncertów wypracowywaliśmy własne brzmienie tworząc kolejne autorskie piosenki, bo granie swojego jest dla nas kluczowe. Każda nuta i każde słowo jest z nas samych i chcemy żeby tak już zostało. Kiedy więc przyszedł czas gdy drogi życiowe muzyków z którymi tworzyliśmy Need More Clouds naturalnie się rozjechały postanowiliśmy, że będziemy kontynuować granie już jako duo. Tak powstał Kosmodrom. Zapraszamy na pokład.

(fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

MadRise

Gramy muzykę, bo po prostu musimy to robić, nie potrafimy inaczej. Nieważne czy to rock, funky, metal, czy jeszcze coś innego. Nie określamy gatunku, od tego są krytycy muzyczni. Cytując klasyka, „mówić o muzyce, to jak tańczyć o architekturze”, więc zapraszamy na nasze strony, streamingi i oczywiście koncerty. MadRise, czyli rosnący szał, lub szalony wzrost, jak kto woli A poważniej mówiąc, początki sięgają 2018 roku, lecz zespół w obecnym składzie funkcjonuje dopiero od roku. Pracujemy nad materiałem na płytę, który mamy zamiar zarejestrować jesienią 2022.

Mapa

Mapa czyli Magda Pasierska – wokalistka, producentka muzyczna, kulturoznawczyni, nauczycielka śpiewu i aktywistka. Zagrała setki koncertów w Polsce i Europie, występując m.in. przed Bobbym McFerrinem, Leszkiem Możdżerem czy Beastie Boys. Znana z występów w zespole wokalnym Me Myself and I, współtworzyła też trio producenckie Herbata i współpracowała z takimi grupami jak m.in. Bipolar Bears czy Mr Transponder. Od 2018 roku prężnie rozwija swoją karierę solową pod pseudonimem Mapa. W 2017 roku opublikowała minialbum zatytułowany „EP1”, a w zeszłym – debiutancki longplay „Wzywam Cię”.

(fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

OS.SO

OS.SO (Zuzanna Ossowska) – kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka. Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni, pisząca muzykę i o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem. W 2022 ukaże się pełnowymiarowy album artystki „Lethe” (WM Records/Agora), wydanie płyty wsparły ZAiKS i STOART.

Pasażer

Pasażer – zespół tworzący rapowane piosenki w alternatywno-popowej stylistyce. Męska wrażliwość, elektronika i rockowy sznyt nadają grupie charakterystycznego brzmienia, określanego przez zespół jako „renesans lubelski’. Całość dopełniają emocjonalne teksty o nieudanych związkach, życiowych poszukiwaniach i afirmacji świata, z perspektywy tytułowego pasażera w ciągłej podróży. Smutniejszy Łąki Łan, weselszy Fisz Emade Tworzywo.

(fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

Pola Coelho

Instrumentalistka, wokalistka i producentka eksperymentuje muzycznie od ponad dekady. Związana z Avant Art Festival, magazynem „Glissando”, Przeglądem Piosenki Aktorskiej oraz Instytutem Dźwięku. Poza aktywnościami dźwiękowymi i wielką miłością do sound designu interesuje się fotografią analogową i perfumiarstwem.

Vestige

Zespół Vestige powstał w 2016 roku. Po kilku tygodniach wspólnych prób zadebiutował podczas Przeglądu Kapel Studenckich w Lublinie, zdobywając pierwsze miejsce. Wygrana dała możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności oraz była motywacją dla dalszej działalności zespołu. Twórczość zespołu skupiona jest głównie wokół muzyki alternatywnej, z elementami post rocka i elektronicznych brzmień. Zespół nie wzbrania się od inspiracji mocną, klasyczno-rockową falą dźwięku, choć duży nacisk stawiany jest na budowanie ekspresji i dynamiki, którą stara się wzbogacić wartość interpretacyjną w tekstach utworów.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Jury

Skoro jest Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, to musi być i komisja oceniająca te występy. Festiwalowe jury obradować będzie w składzie:

  • Barbara Jackiewicz – redaktorka naczelna Telewizji Tetka oraz Radia Tczew, którego była także pomysłodawczynią. Autorka audycji muzycznej Jazzowanie, producentka programów telewizyjnych Kinotetka i Bezdomniaki, fanka muzyki, zwłaszcza polskiej oraz koncertów, a także miłośniczka zwierząt,
  • Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego,
  • Adam Wendt – absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz festiwalach jako saksofonista , kompozytor i aranżer. Jako solista i muzyk sesyjny współpracuje z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop .Laureat wielu nagród zespołowych, jak i indywidualnych. W 1990 r. będąc muzykiem grupy z zespołem Walk Away otwierali europejskie koncerty Milesa Davisa. Nagrywa i koncertuje ze światowymi znakomitościami jazzu i bluesa. Przez kilka lat był członkiem popularnego zespołu Leszcze z którym nadal współpracuje. Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok.80 płyt (9 autorskich). Jest pomysłodawcą i założycielem zespołów: Adam Wendt & Friends, Adam Wendt-Triologue. Aktualnie prowadzi zespóły: Adam Wendt Power Set oraz Adam Wendt Acoustic Set z hiszpańską wokalistką Laurą Cubi. Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej, zajmuje się też nauczaniem w szkołach i na warsztatach muzycznych,

PRZECZYTAJ TEŻ: Do Tczewa zjadą miłośnicy twórczości Grzegorza Ciechowskiego

  • Sławomir Ciesielski – polski muzyk. W latach 80 współzałożyciel, perkusista i autor muzyki niektórych utworów legendarnego zespołu Republika, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Grał w takich zespołach jak Opera, Kobranocka i wielu innych rockowych zespołach. Był założycielem i liderem zespołu perkusyjnego Kije. Od 2011 roku współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja,
  • Eurazja Srzednicka – polska wokalistka, kompozytorka muzyki i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego „Szansa na Sukces”.W latach 90 wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Od roku 2011 związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego gdzie poznała Sławka Ciesielskiego byłego perkusistę Republiki, z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja,
  • Kajetan Golicki – (ur. 1990) – krytyk muzyczny, znawca muzyki rozrywkowej, entuzjasta i popularyzator muzyki eksperymentalnej i alternatywnej. Od 2002 roku związany z Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego,
  • Przedstawiciel fanów „Republiki”.
(fot. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego | mat. promocyjne)

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie. Nagrody

Jak co roku, w XVI Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, przewidziane są nagrody:

  1. Grand Prix (8000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego,
  2. I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Tczewa,
  3. Nagroda Specjalna „Codziennych Finansów” (3000 zł),
  4. Nagroda Specjalna firmy Huber+Suhner (3000 zł),
  5. Nagroda Specjalna firmy Flex Poland (nagroda rzeczowa: zestaw nagłaśniający o wartości 2500 zł),
  6. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (2000 zł),
  7. Nagroda Specjalna Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł),
  8. Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze