(fot. Straż Pożarna w Tczewie)

Nie ma „Nadziei” dla przepompowni w Rybakach. Zabytkowy budynek strawił pożar

Płonie budynek przepompowni w Rybakach niedaleko Tczewa. Obiekt jest częścią zabytkowej śluzy. Na miejscu działa 6 zastępów straży pożarnej.
Krystyna
Paszkowska
14.05.2022 / 10:22

Informacja o pożarze do tczewskiej straży pożarnej dotarła o godz. 8.35. Do pożaru doszło w budynku przepompowni, która jest elementem zabytkowej śluzy. Przepompownia pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenu Niziny Walichnowskiej do Wisły.

- Na miejscu działa 6 zastępów straży pożarnej. Niestety, obiekt spłonął doszczętnie - mówi mł. Kpt. Michał Myrda, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Pożar objął poddasze oraz częściowo drugą kondygnację dwukondygnacyjnego budynku przepompowni. Dzięki szybkiej akcji strażaków uratowano pomieszczenie z pompami." 

Przypomnijmy, w połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów (są one użytkowane do dziś). Uzupełnieniem konstrukcji ziemnych jest zespół hydrotechniczny składający się z trzech pompowni i śluzy, które zbudowano w latach 1888-1896.

Pompownia "Zgoda" odwadnia nizinę odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, a pompownie "Nadzieja" i Pokój" tłoczą wodę z jeziora do Wisły - gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie.

Pompownie miały początkowo napęd parowy, obecnie jest on elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tu od końca XVI wieku. 

przepompownia w Rybakach

(fot. Straż Pożarna w Tczewie)

przepompownia w Rybakach

(fot. Straż Pożarna w Tczewie) 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze