Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Ponad 30 nowych miejscowości na Pomorzu. Spór m.in. o Nową Amerykę i Dolinę Jadwigi

Z Nowym Rokiem, ministerialne rozporządzenie ustanowiło bądź wykreśliło nazwy ponad 40 miejscowości z terenu województwa pomorskiego. Nie wszystkie propozycje resortu spotkały się z przychylnością lokalnych społeczności. Gmina Sierakowice złożyła odwołanie w stosunku do aż 14 wsi, których uznania nie chce MSWiA. Chodzi m.in. o Nową Amerykę oraz Dolinę Jadwigi.
teren zabudowany, znak

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Zmiany nazw miejscowości w Polsce. Jest rozporządzenie MSWiA

Zmiany wprowadzone rozporządzeniem MSWiA dotknęły aż 720 miejscowości na terenie całego kraju.

  • W 7 przypadkach ustalono zupełnie nowe nazwy.
  • W 228 doszło do zmiany nazw lub rodzajów miejscowości.
  • W 475 przypadkach doszło do całkowitego zniesienia nazw.
  • Oprócz tego, nowe nazwy zyskało 10 obiektów fizjograficznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Słupsk będzie większy. Dla miasta to impuls, dla gminy strata terenów i dochodów

W projekcie rozporządzenia, które weszło w życie w niedzielę, 1 stycznia, czytamy, że modyfikacje „wynikają z wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, które wpłynęły w tym zakresie do ministra właściwego do spraw administracji publicznej”.

Ponad 30 nowych miejscowości na Pomorzu

Gmina Dębnica Kaszubska bez pięciu miejscowości

Głównym celem były porządki administracyjne. W przypadku Dębnicy Kaszubskiej, od 1 stycznia z terenu gminy oficjalnie „zniknęło” pięć miejscowości. Są to:

  • Gałęźnik (przysiółek wsi Niepoględzie),
  • Łoźnik (przysiółek wsi Niemczewo)
  • oraz osady:
    • Piaszki,
    • Sulin
    • i Zakłodno.

W praktyce, istniały już wyłącznie na papierze.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po kilku latach przerwy Kaszubi czują potrzebę spotkania

– Nie będzie przesadą, jeżeli powiem, że większość mieszkańców naszej gminy nie miała świadomości ich istnienia – mówi sekretarz gminy Dębnica Kaszubska Agnieszka Żukowska. – Są to od lat miejsca niezamieszkałe, bez domostw, które kiedyś funkcjonowały, np., jako osady leśne. Pozostały po nich jedynie nazwy, które wyszły przy weryfikacji baz danych.

Gmina Stężyca z pięcioma nowymi miejscowościami

Ze wszystkich 41 zmian na terenie województwa pomorskiego, aż 34 dotyczą wyodrębnienia nowych wsi.

I tak, na terenie gminy Stężyca, która „rozrosła się” o pięć nowych miejscowości, w miejsce jednej, o nazwie Łosienice, istnieją już trzy wioski:

  • oprócz Łosienic,
  • także Dąbrowa
  • i Nowe Łosienice.

PRZECZYTAJ TEŻ: Helena Krawczyk była sołtyską Nowej Wsi przez 40 lat. Dziś oddaje tabliczkę

Oficjalnie, od Nowego Roku, wsią można tytułować również Wieżycę, która oddzieliła się od Szymbarku. Łączyć je będzie osoba sołtysa.

– Do tej pory tę część zabudowań, właściwie osadę, nazywano Kolanem. Wieżycą nazywano jedynie dworzec kolejowy oraz sam szczyt – tłumaczy Marek Blok, sołtys Szymbarku. – Natomiast, na wniosek mieszkańców, w tym właściciela wyciągu, którzy uznali, że miejscowość będzie lepiej rozpoznawana w kraju pod nazwą Wieżyca niż Kolano, postanowiono dokonać zmiany. Jest tam dużo domków rekreacyjnych, turystycznych i, stosunkowo, niewielu stałych mieszkańców.

Gmina Sierakowice. Spór o nowe miejscowości

Najwięcej zmian, bo aż 24, zaszło w gminie Sierakowice.

Powstały m.in.:

  • wieś Piekiełko, dotychczas część Sierakowic,
  • Moczydło, wyodrębniona z Puzdrowa                                  
  • oraz Lisie Jamy, będące wcześniej częścią wsi Długi Kierz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przejezdna kolejna pomorska obwodnica

Zmian w gminie mogło być jeszcze więcej, ale nie na wszystkie zgadzają się włodarze. Okazało się bowiem, że rejestry gminne oraz ministerialne w wielu punktach znacząco się rozmijają, co skutkuje tym, że MSWiA oczekuje formalnej likwidacji nazw kilkunastu miejscowości oraz uznania ich za część innych miejscowości.

– Trudno nam się z tym zgodzić. W naszym odczuciu, jakiekolwiek ruchy ze strony MSWiA w tym zakresie są zupełnie niepotrzebne – komentuje Zbigniew Fularczyk, zastępca wójta gminy Sierakowice. – To są miejscowości, które od lat traktowane są przez mieszkańców jako odrębne wsie, i nie do końca rozumiemy, dlaczego teraz miałoby się to zmienić. Zresztą, przeprowadzono konsultacje, z których wynikało, że zameldowani chcą ich pozostawienia w znanej im formie. W tej sprawie przegłosowano nawet uchwałę rady gminy, która wraz z naszym odwołaniem trafiła do ministra.

  • Sprawa dotyczy 14 miejscowości: Przylesie, Nowa Ameryka, Kukówka, Srocze Góry, Ameryka, Olszewko, Nowalczysko, Jagodowo, Dolina Jadwigi, Kamionka Gowidlińska, Kokwino, Szramnica, Karwacja oraz Zarębiska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najpiękniej na Pomorzu jest w Trzebiatkowej. Wyniki konkursu Piękna Wieś Pomorska

Skutki istniejących rozbieżności najlepiej obrazuje przypadek Nowej Ameryki. Z jednej strony, miejscowość jest sołectwem, obejmującym: Jagodowo, Szramnicę oraz Srocze Góry, z drugiej, według ministerstwa, w ogóle nie jest wsią, a jedynie częścią miejscowości Leszczynki, która… jest odrębnym sołectwem z własnym sołtysem.

– Czujemy się osobną wsią i na pewno chcielibyśmy, aby ostatecznie zostało to potwierdzone – mówi Kamil Stolc, sołtys Nowej Ameryki. – Niestety, brak uregulowań w tej kwestii wiąże się z konkretnymi konsekwencjami. W ubiegłym roku staraliśmy się o środki na założenie własnego koła gospodyń wiejskich, ale dostaliśmy odmowę. Okazało się, że nie widniejemy w określonej bazie danych jako odrębna wieś, i takie pieniądze nam nie przysługują.

Sprawa jest wciąż w toku. Gmina złożyła odwołanie i teraz czeka na uwzględnienie przez resort interesu oraz oczekiwań lokalnych mieszkańców.

Zmiany nazw miejscowości w Polsce. Co z dokumentami?

W sumie, regulacje obejmą na terenie kraju ponad 2,6 mln obywateli. Jak podkreśla ministerstwo, w niektórych przypadkach zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców oraz przedsiębiorców z miejscowości objętych projektowanymi zmianami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka