Obrońcy ostatniego bastionu Mariupola na zdjęciach w Gdańsku

Od czwartku, 17 listopada we Wrzeszczu można obejrzeć przygotowaną przez Muzeum Gdańska, wystawę plenerową zdjęć Dmytra Kozackiego ps. „Orest”, jednego z najsłynniejszych obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Na ponad 20 znanych już na całym świecie fotografiach autor utrwalił grozę i bohaterstwo samotnej bitwy o ostatni bastion Mariupola. Spotkania z autorem w Gdańsku zaplanowane są na połowę grudnia 2022 roku.
Redakcja
Zawsze Pomorze
18.11.2022 / 07:00

20 maja 2022 roku Dmytro Kozacki, pseudonim „Orest” – jeden z obrońców kombinatu Azowstal w Mariupolu – pisał na swoim Twitterze:

„No, i to koniec. Dziękuję za schron Azowstal – miejsce mojej śmierci i mojego życia”. Ponadto, dopóki będę w niewoli, zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

Tego dnia żołnierze pułku Azow, piechoty morskiej oraz innych jednostek na rozkaz prezydenta Ukrainy złożyli broń. „Orest” i jego towarzysze poszli do rosyjskiej niewoli.

22 fotografie obrońców Azowstalu

Zdjęcia zaprezentowane w ramach wystawy „Ostatnia rubież. Obrońcy Azowstalu na fotografiach Dmytra Kozackiego” wzięły udział w kilku prestiżowych konkursach fotograficznych w Polsce i na świecie.

 

– Fotografie „Oresta” można zobaczyć na skwerze Bohaterskiego Mariupola w Gdańsku-Wrzeszczu do 17 stycznia 2023 roku. Niech będą przypomnieniem, że walka o wolność Ukrainy i bezpieczeństwo świata jeszcze się nie zakończyła – mówi Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. – 21 września 2022 roku „Orest” i 214 innych obrońców Azowstalu zostało uwolnionych z rosyjskiej niewoli. Kolonię karną opuszczali po sześciu miesiącach ciężkich przesłuchań, głodu i tortur, wyczerpani fizycznie i psychicznie. Wielu leczy rany w szpitalach, przechodzi rehabilitację i próbuje wrócić do formy sprzed wojny.   

Otwarte spotkania z żołnierzem w Gdańsku, realizowane we współpracy z Fundacją Grand Press, zaplanowane są w połowie grudnia.

Niektórzy obrońcy wciąż czekają na wolność

Nie wszystkim obrońcom Mariupola dane było cieszyć się odzyskaną wolnością. Większa ich część nadal przebywa w niewoli. Nie licząc dzieci, szacuje się, że w trakcie walki i po kapitulacji Rosjanie wzięli do niewoli około 2500 żołnierzy – mężczyzn i kobiet.

Starania o uwolnienie wszystkich obrońców Mariupola, a także leczenie już uwolnionych żołnierzy, prowadzi Stowarzyszenie Rodzin Obrońców Azowstalu. Informacje o potrzebnym wsparciu podawane są na stronie www.savemariupolheroes.org.

Dmytro Kozacki, ps. „Orest” – obrońca Azowstalu, rzecznik prasowy pułku Azow. Urodził się w 1996 r. w mieście Malin w obwodzie żytomierskim. Bliscy mówią o nim, że jest idealistą, romantykiem i artystyczną duszą. W 2013 r. rozpoczął studia informatyczne w Rzeszowie, ale na wieść o wybuchu Rewolucji Godności w Kijowie wrócił do Ukrainy, by stanąć w obronie Majdanu. Od 2017 r. jest żołnierzem pułku Azow, wchodzącego w skład Gwardii Narodowej Ukrainy. Podczas obrony Mariupola „Orest” był szefem służby prasowej tej jednostki. Fotografował obrońców i udostępniał filmy, które pokazywały realia samotnej walki obrońców Mariupola. 20 maja 2022 r. wraz z innymi obrońcami Mariupola „Orest” poszedł do rosyjskiej niewoli. Więziony był w kolonii karnej w Ołeniwce w kontrolowanej przez Rosjan i separatystów części obwodu donieckiego.

Ostatnia rubież. Obrońcy Azowstalu na fotografiach Dmytra Kozackiego

  • Kiedy: 17 listopada 2022 – 17 stycznia 2023
  • Gdzie: Skwer Bohaterskiego Mariupola, Gdańsk-Wrzeszcz
  • Wstęp: wolny / wystawa plenerowa

 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze