Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Ogólnopolski konkurs szopek dla… więźniów

Po raz kolejny Zakład Karny w Czarnem zorganizował Ogólnopolski Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Jak się okazuje, ma on bardzo długą tradycję, sięgającą początku lat 90.
Po raz kolejny Zakład Karny w Czarnem zorganizował Ogólnopolski Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych (Fot. kpt. Sławomir Montusiewicz)

– Wówczas wymyślili go wychowawcy miejscowej jednostki, którzy szukali nowych kierunków oddziaływania na podopiecznych odbywających karę, bowiem ze zmianami ustrojowymi zaczęto wprowadzać również nowe formy resocjalizacji, kładące nacisk na więzi rodzinne, zwyczaje, tradycje – przyznaje mjr Robert Trembowelski z Zakładu Karnego w Czarnem.

Tegoroczny konkurs odbył się już po raz 27.

– Wpłynęły 44 prace z 20 jednostek penitencjarnych – informuje mjr Rafał Piekuś, odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu. – Do ich zrobienia posłużono się różnymi materiałami. Najczęściej były to: drewno, gips, słoma, zapałki, kartony, płótno.

– Autorzy najciekawszych dzieł zabierają się do pracy, kiedy nikt nie myśli jeszcze o świętach – przyznają w ZK w Czarnem.

Jak relacjonuje mjr Robert Trembowelski, z uwagi na pandemię zrezygnowano z zaproszenia do komisji oceniającej przedstawicieli instytucji zewnętrznych.

– Ocena spoczęła więc na barkach kierownictwa oraz funkcjonariuszy jednostki. Po podliczeniu punktacji, okazało się, że konkurs staje się pomału specjalnością artystów zza krat odbywających karę w Wierzchowie. W zeszłym roku osadzeni z tamtejszego zakładu karnego zgarnęli dwa pierwsze miejsca. W tym roku również mieli powody do zadowolenia. Ich prace uplasowały się bowiem na 1. i 3. miejscu. Rozdzieliła je szopka wykonana przez osadzonego z Zakładu Karnego w Sztumie, sklasyfikowana na 2. pozycji – mówi mjr Robert Trembowelski.

– Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji składamy serdeczne podziękowania– podkreśla mjr Rafał Piekuś.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze