pamięci Związku Polaków „Młody Las”, uroczystości w Malborku

Kwiaty złożono pod pamiątkową tablicą na ścianie malborskiego ratusza (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Pamięci Związku Polaków „Młody Las”. Uroczystości w Malborku

Przedstawiciele samorządów i mieszkańców Malborka złożyli w czwartek, 5 maja kwiaty pod pamiątkową tablicą ku czci Związku Polaków „Młody Las” działającego w czasie II wojny światowej w mieście i jego okolicach. Skąd data? 5 maja 1941 roku ta konspiracyjna organizacja została zawiązana z inicjatywy Polaków wywiezionych do Malborka na przymusowe roboty.
Piotr
Piesik
5.05.2022 / 18:30

Rodowód organizacji wywodzi się z regionu Kujaw, skąd pochodzili jej założyciele. 5 maja 1941 roku na zebraniu konspiracyjnym w gospodarstwie ogrodniczym Ernsta Rudlafa przy obecnej ul. Kopernika w Malborku trzej Polacy: 

  • Narcyz Kozłowski,
  • Aleksander Wiśniewski,
  • Antoni Janowicz,

zawiązali Związek Polaków w Prusach Wschodnich „Młody Las”. Niedługo później, 15 czerwca wszyscy trzej w sali Wielkiego Refektarza na malborskim Zamku Średnim złożyli ślubowanie na jedną z 18 kopii chorągwi grunwaldzkich zdobytych w roku 1410. Były one eksponowane na zamku wawelskim, decyzją Hansa Franka przeniesiono je do Malborka.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tytuły „Zasłużony dla miasta Malborka” dla „Młodego Lasu” i 22. BLT

Działanie „Młodego Lasu” było bardzo trudne, członkowie organizacji żyli przecież w niemal stuprocentowo niemieckim regionie, gdzie rdzennych Polaków było bardzo mało. Zajmowali się:

  • szerzeniem świadomości patriotycznej,
  • kolportowaniem wiadomości,
  • także sabotażem.

Niektórzy wpadli w ręce Gestapo i byli poddawani okrutnym przesłuchaniom w piwnicach ratusza, na którego ścianie znajduje się teraz pamiątkowa tablica.

Tradycje tej organizacji, która formalnie została rozwiązana w sierpniu 1945 roku, kontynuuje Stowarzyszenie Związek Polaków „Młody Las”. Decyzją Rady Miasta Malborka otrzyma ono niebawem honorowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze