Co pandemia zrobiła
z polskimi dziećmi? Niepokojące wyniki badań ośmiolatków

Na 350 tysięcy uczniów klas drugich, aż u kilku tysięcy zdiagnozowano otyłość, 44 procent spędza przed komputerami więcej czasu niż przed pandemią. Połowa dzieci nie jest szczęśliwa – to wyniki badań przeprowadzonych w ramach międzynarodowego programu u ponad 2 tysięcy polskich ośmiolatków.
Dorota
Abramowicz
2.11.2022 / 13:16

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, w ramach międzynarodowego projektu WHO Europa o nazwie dino.pl, w ponad 100 tys. szkół na terenie kraju przeprowadził kompleksowe badania uczniów drugich klas. Jego wyniki zostały przedstawione podczas konferencji zorganizowanej w środę, 2 listopada przez Ministerstwo Zdrowia.

– Badano m.in. aktywność  fizyczną, czas spędzany przed komputerem, nawyki żywieniowe, sporządzona została również ocena stanu psychicznego dzieci – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co pandemia zrobiła z dziećmi? Niepokojące wyniki badań

Przedstawione przez dr. n. med. Tomasza Maciejewskiego oraz prof. Annę Fijałkowską z IMiD dane nie napawają optymizmem. Naukowcy porównali je z podobnymi analizami przeprowadzonymi wśród polskich dzieci w 2016 i 2018 roku.

– Pozwolimy sobie zaniepokoić państwa wynikami badań – mówiła profesor Fijałowska. – Zaobserwowaliśmy narastającą o 5 proc. częstość otyłości i nadwagi. Obecnie z 350 tys. chłopców, kilkadziesiąt tysięcy jest otyłych. Nadwaga występuje u jednej piątej dziewcząt. Niepokoi wysoki odsetek dzieci z wysokim ciśnieniem. Jedna piąta chłopców ma nieprawidłowe ciśnienie skurczowe.

Z innych badań, prezentowanych przez konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej prof. Mieczysława Walczaka podczas konferencji Zdrowie Dziecka zorganizowanej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, wyraźnie widać, że problem otyłości polskich dzieci narasta wraz z wiekiem.

  Otyłość wśród 14-latków dotyka już 45 proc. chłopców i 24 proc. dziewcząt.

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Co zrobić, by dzieci przestały się zabijać? Ważna debata w GUMed

  Połączenie nadwagi i otyłości z nadciśnieniem oznacza ryzyko występowania chorób kardiologicznych. Dzieciom grozi też cukrzyca.

  Ponad 17 proc. dzieci, częściej niż ich rówieśnicy badani w 2016 i 2018 r., sięgało po słone przekąski, a 23 proc. – po słodycze. Z ankiet wypełnionych przez rodziców wyłania się obraz ośmiolatka spędzającego o 44 proc. czasu więcej niż przed pandemią (nie licząc zajęć szkolnych) przed ekranem komputera, a przez to unikającego wysiłku fizycznego.

  Rodziców pytano także o stan emocjonalno-psychiczny dzieci. Tylko na podstawie ankiet stwierdzono, że u kilku procent drugoklasistów wystąpiły objawy depresji. Zaledwie połowa badanych to dzieci, które mają bardzo dobre samopoczucie.

  – A druga połowa? – pytała retorycznie profesor Anna Fijałkowska.

  Powstanie strategia na rzecz zdrowia dzieci

  Minister zdrowia poinformował, że alarmujące wyniki raportu zostały już przekazane premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Podjęto decyzję, że badania będą pogłębione i kontynuowane.

  – Powstanie specjalna strategia na rzecz zdrowia dzieci – mówił minister Niedzielski. – Zintegruje ona działania wielu resortów, w tym edukacji i nauki, sportu, rolnictwa (dostęp do zdrowej żywności).

  PRZECZYTAJ TEŻ: Świąteczne puzzle pomocy. Razem pomóżmy podopiecznym Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

  Działania dedykowane dzieciom mają być kompleksowe i skoordynowane. Szef resortu zdrowia zapowiedział powstanie dokumentu rządowego – uchwały Rady Ministrów przedstawiającej wspólny plan działań z różnych dziedzin. Już za trzy miesiące, w lutym 2023 r., zostaną przedstawione podstawowe założenia strategii działań.

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze