Materiał informacyjny
Chór Olivii

Pasja w pracy, czyli chór i jego dyrygentka

Pozazawodową aktywność kolegów zza biurka zwykło określać się mianem odskoczni. Warto przypomnieć, że słowo to wcale nie musi wykluczać profesjonalizmu, o co – w przypadku Chóru Olivii – dba śpiewająco zawodowa dyrygentka Wiktoria Pagieła.
Materiał informacyjny
Patrycja
Cybulska
25.11.2022 / 10:56

Wiktoria Pagieła to kolejny zwykły-niezwykły bohater cyklu pt. „Człowiek w Centrum”, prezentującego ciekawe postaci środowiska Olivii Centre w Gdańsku. Pochodząca z Ukrainy dyrygentka, od 2018 r. prowadzi grupę ludzi, którzy swoje mniej lub bardziej ukryte talenty postanowili sprawdzić w prawdziwym chórze. Początkowo o sile zespołu stanowili pracownicy firmy Bayer, skupieni wokół pomysłodawcy projektu, Remigiusza Wojciechowskiego. Dodatkowe zapisy ruszyły, można by rzecz, chóralnie, wraz z pomysłem profesjonalizacji, której podjęła się właśnie Wiktoria Pagieła, absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej. Obecnie grupa liczy ok. 45 osób z kilkunastu rezydenckich firm Olivii.

– Koleżanka wysłała do mnie wiadomość, o tym, że trwają poszukiwania dyrygenta do firmy Bayer. Prowadziłam wówczas jeden zespół i pomyślałam: czemu nie – wspomina Wiktoria Pagieła. – Byłam świadoma, że będzie to praca od podstaw, z osobami, które mają pasję i trochę mniejsze umiejętności. Natomiast, po ok. pół roku od castingu, wiedziałam, że potrzeba nam kolejnego kroku. Mam w sobie motywację do rozwoju, dlatego zaproponowałam, by nie ograniczać się do 8 osób i jednej firmy, ale rozszerzyć chór na całe środowisko Olivii Centre.

Nowa grupa nie zaczęła odgrywać przysłowiowych chórków, ale wyniosła projekt na znacznie wyższy poziom. Zespół ma za sobą kilkadziesiąt koncertów, wideoklip, jest już po nagraniu płyty pt. „Dobre Tony”, a obecnie przygotowuje się do pierwszego konkursu. W repertuarze dominują utwory muzyki rozrywkowej z różnych epok, ale także ludowe oraz świąteczne. Z kolei dyrygentka zrezygnowała z prowadzenia innych chórów i obecnie skupia się na pracy z grupą Olivii Centre.

– Widzę po naszych chórzystach radość. Spotkanie z muzyką sprawia, że zostawiają za sobą wszystko, co negatywne. To ludzie pełni pasji oraz bardzo pracowici. Chyba dzięki tej pracowitości oraz wzajemnemu zrozumieniu mogę podnosić poprzeczką coraz wyżej i wyżej – mówi.

Chór będzie można usłyszeć na żywo 6 grudnia o godz. 18.30 podczas koncertu, który odbędzie się na 34. piętrze Olivii Star. W repertuarze znajdą się zarówno utwory świąteczne, jak ukraińska kolęda „Szczedryk” czy nietypowe opracowanie „Lulajże Jezuniu” na chór mieszany z solistką oraz utwory rozrywkowe. Wydarzenie połączone będzie z charytatywną zbiórką na rzecz budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, realizowanej przez Fundację Hospicyjną. W imieniu całej społeczności Olivii Centre serdecznie zapraszamy na premierowy koncert charytatywny. Bilety można uzyskać przekazując darowiznę w wysokości 20 zł za pomocą strony: www.zrzutka.pl/z/chorolivii.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze