(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Pochwała pamięci. Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona otwarta

Na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się uroczyste otwarcie Sali Teatralnej im. Prof. Jerzego Limona. Przestrzeń ta znajduje się w budynku Neofilologii, gdzie profesor był wykładowcą. Scena powstała z jego inspiracji, nadzorował jej budowę. To bardzo popularne wśród studentów miejsce, gdzie mogą zaprezentować się artystycznie.
Gabriela
Pewińska - Jaśniewicz
26.05.2022 / 21:48

Od 24 maja odbywa się w Gdańsku cykl imprez poświęconych zmarłemu w minionym roku Profesorowi Jerzemu Limonowi. Organizatorami są Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense. Wszystkie wydarzenia odbywają się pod wspólnym tytułem Jerzy Limon: inspiracja - dialog - polemika".

W dzień 72. urodzin Profesora, właśnie w miniony wtorek, otwarta została w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego wystawa "Gdańskie ślady Szekspira: Chodowiecki & Limon", na której zaprezentowano kolekcję rycin Daniela Chodowieckiego oraz wybrane prace inspirowane Szekspirem ze zbiorów prof. Jerzego Limona. 

Z kolei w czwartek, także na Uniwersytecie Gdańskim odbyło się uroczyste otwarcie Sali Teatralnej im. Prof. Jerzego Limona. Przestrzeń ta znajduje się w budynku Neofilologii, gdzie profesor był wykładowcą. Scena powstała z jego inspiracji, nadzorował jej budowę. To bardzo popularne wśród studentów miejsce, gdzie mogą zaprezentować się artystycznie.

Wśród gości przybyłych na czwartkową uroczystość były m. in. władze uczelni, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor Teatru Szekspirowskiego Agata Grenda, żona Profesora - Justyna Limon z rodziną, studenci i wykładowcy.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim otwarto Bibliotekę Profesora Jerzego Limona

- Jestem bardzo wzruszona wszystkimi dowodami pamięci, które płyną do nas ze wszystkich stron – zwróciła się do gości Justyna Limon. - Pamięć… Jesteśmy tu, by upamiętnić postać mojego męża. W ostatnich latach szczególnie zajmowały go sprawy historii i pamięci właśnie. Dużo o tym pisał. Poruszył też ten temat na Uniwersytecie Gdańskim w 2015 roku wygłaszając wykład inauguracyjny zatytułowany „Pochwała pamięci”. Mówił: „Szekspir nazywa pamięć strażnikiem rozumu. Broni go przed agresją i aneksją. Człowiek bez pamięci wykraczającej poza funkcjonowanie codzienności staje się bezwolnym, a co najwyżej bezradnym trybem machiny społecznej stworzonej przez dzisiejsze totalitaryzmy lub technokracje, dyktatury urzędów. Przy tych wszystkich zagrożeniach dzisiejszego świata, któremu grozi utrata wolnej, indywidualnej pamięci niepoddanej manipulacji i ideologicznej aneksji jest jedna sfera bycia człowiekiem, która daje szansę jej przetrwania, tą dziedziną jest humanistyka. I wyrastająca z niej kultura. I sztuka. To właśnie one, jeszcze do niedawna, pełniły role strażników pamięci, swobody pamiętania z czego teraz to nasze ja, nasza odmienność i nasz indywidualizm. Całe bogactwo umysłu człowieka”. Chciałabym, by to przesłanie z nami zostało... – zakończyła Justyna Limon.

Uroczyste otwarcie sali teatralnej zwieńczył spektakl przygotowany przez Akademickie Centrum Kultury „Alternator" - „wilLIaM ON my mind”

Przed nami kolejne wydarzenia. Między 27 a 29 maja Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy zaprezentuje cykl pokazów filmowych „Szekspir na ekranie”.

Także w piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa „Jerzy Limon: inspiracja – dialog – polemika”, towarzyszyć jej będzie wystawa „Pochwała szaleństwa”, upamiętniająca 30-lecie działalności Fundacji Theatrum Gedanense i historię powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz koncert Music for a while.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze