Podpisano umowę na rozbudowę szkoły w Osowej

Uczennice i uczniowie klas 0-III ZSO nr 2 przy ul. Wodnika w Gdańsku rozpoczną rok szkolny 2023/24 w nowym, ekologicznym budynku. Filia szkoły stanie przy ul. Orfeusza. Koszt inwestycji to blisko 22 mln zł.
Karol
Uliczny
19.05.2022 / 16:32

- Rozbudowa szkoły to bardzo potrzebna inwestycja. Kluczowe jest także to, że powstanie w nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny sposób. Niezmiernie ważne jest także to, aby ten budynek mógł w przyszłości pełnić również inne funkcje - mówiła przed podpisaniem umowy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Cieszę się, że naszym partnerem jest sprawdzona gdańska firma, która specjalizuje się w budownictwie modułowym i ekologicznym. Wybudowała w Gdańsku niejeden żłobek i przedszkole, ale była także w konsorcjum, które wybudowało szkołę nr 6 na Lawendowym Wzgórzu.

Trzy, funkcjonalne skrzydła

Nowy, jednokondygnacyjny budynek będzie składać się z trzech skrzydeł. Skrzydło północne przeznaczone zostanie dla najmłodszych uczniów – znajdą się tu „zerówki”. W tej części będą również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnym segmencie zaplanowano pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz aulę. Znajdzie się również przestronna świetlica. Natomiast w skrzydle południowym powstanie biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W całym budynku powstanie w sumie 16 sal lekcyjnych. Każdy z segmentów będzie posiadać osobny węzeł sanitarny.

- Odpowiadamy na podstawową potrzebę, bo demografia wskazuje, że potrzebujemy takiej właśnie przestrzeni, która powstanie przy ulicy Orfeusza - mówił Jan Perucki, Radny Miasta Gdańska. - Jesteśmy jedną z najmłodszych dzielnic Gdańska, ale być może kiedyś to się zmieni. Dlatego ten parterowy budynek został zaprojektowany w ten sposób, by móc w przyszłości pełnić także inne funkcje, które będą potrzebne w dzielnicy.

Fot. Artur Makowski (UM Gdańsk)

Bezpośrednio przy budynku znajdą się miejsca postojowe oraz duży parking rowerowy, przeznaczony na 60 jednośladów. Ważnym elementem zadania jest zagospodarowanie terenu. Powstaną place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i zieloną klasą. Teren zostanie oświetlony.

- Jest to największa inwestycja kubaturowa realizowana aktualnie przez gminę. Jest ona trudna z punktu widzenia czasów, jakie mamy na rynku budowlanym, ale też terminów. Mamy ok. 12 miesięcy na realizację robót - mówił Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ze swojej strony deklaruję, że będziemy robić wszystko, żeby wykonawca jak najsprawniej realizował inwestycję. Technologia sprzyja, by dotrzymać ten termin. Liczę, że doświadczenie przełoży się na jakość, na termin i na budżet. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Koszt realizacji wynosi blisko 22 mln zł.  Wykonawcą prac budowlanych jest firma Ekoinbud z Gdańska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze