śmierć 6-latki na przejściu w Wejherowie, proces

(fot. Jacek Wierciński | Zawsze Pomorze)

3 lata więzienia za śmierć dziecka na przejściu dla pieszych w Wejherowie

Niemal pewna jest apelacja oskarżenia, które domagało się znacznie surowszego wyroku więzienia, a odwołanie obrony również jest bardzo prawdopodobne, bowiem 24-letni Jakub W. chciał dobrowolnie poddać się karze dwukrotnie krótszej niż orzeczona. Nieprawomocnie na 3 lata pozbawienia wolności, 5 lat zakazu prowadzenia pojazdów i zapłatę 20 tysięcy złotych sąd skazał kuriera, który na początku grudnia 2021 roku śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych w Wejherowie 6-letnią dziewczynkę przechodzącą na zielonym świetle.
Jacek
Wierciński
25.05.2022 / 17:15

– Wysiadłem z samochodu. Podszedłem do tej dziewczynki. Wyciągnąłem telefon, żeby zadzwonić pod 112. Wtedy podszedł jakiś pan i powiedział, że jest potrzebna apteczka. Wróciłem do samochodu po apteczkę i do dziewczynki – opowiadał 30 marca, na pierwszym terminie krótkiego procesu, o zdarzeniach bezpośrednio po wypadku Jakub W.

Relację z pierwszej rozprawy przeczytasz tutaj: Ruszył proces za śmierć 6-latki na przejściu dla pieszych w Wejherowie

Mężczyzna, który wkrótce po tragedii został tymczasowo aresztowany, a do sądu doprowadzony w kajdankach z aresztu śledczego, chciał dobrowolnie poddać się karze 1,5 roku więzienia. Jednak oskarżenie uznało, że wyrok w tym przypadku powinien wynieść 5 lat pozbawienia wolności.

– Do zdarzenia doszło 2 grudnia 2021 roku w Wejherowie. Kierujący samochodem marki mercedes sprinter 24-letni mężczyzna, jadąc w kierunku Lęborka, wjechał na przejście dla pieszych, pomimo zapalonego dla siebie czerwonego światła. Nie ustąpił pierwszeństwa znajdującej się na przejściu 6-letniej dziewczynce i potrącił ją. Dziecko doznało obrażeń, w następstwie których zmarło w szpitalu – relacjonowała wcześniejsze ustalenia podległej Prokuratury Rejonowej w Wejherowie prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Śledczy zarzucali Jakubowi W., zagrożone karą do 8 lat więzienia, „umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym” i nieumyślne spowodowanie wypadku, w wyniku którego śmierć poniosła dziewczynka. Po trwającym niespełna 2 miesiące procesie zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie 24-latka.

Polecane: Zabójca Pawła Adamowicza poza salą sądową rozmawia i odpowiada spontanicznie

– Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał oskarżonego na karę 3 lat pozbawienia wolności. Na poczet orzeczonej kary zaliczył okres tymczasowego aresztowania od dnia 2 grudnia 2021 roku do 23 maja 2022 roku – relacjonuje sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. – Sąd orzekł wobec Jakuba W. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat. Orzekł również od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych po 20 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sąd obciążył oskarżonego kosztami postępowania – dodaje.

Ewentualne odwołania od nieprawomocnego orzeczenia rozpatrywać będzie Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Zdjęcie z interwencji policji tuż po potrąceniu 6-latki | źródło: KPP w Wejherowie

Zdjęcie z interwencji policji tuż po potrąceniu 6-latki (fot. KPP w Wejherowie)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze