Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Prąd z morskich wiatraków popłynie przez gminy Słupsk i Choczewo

W gminie Słupsk oraz w gminie Choczewo powstaną nowe stacje wraz z liniami przesyłowymi o napięciu 400 kV. Wszystko po to, by prąd, który powstanie z elektrowni wiatrowych na Bałtyku, mógł trafić do odbiorców w głębi kraju.
Prąd z morskich wiatraków popłynie przez gminy Słupsk i Choczewo

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Gmina Słupsk w najbliższych latach planuje inwestycje związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Właśnie tu – oraz w gminie Choczewo - Polskie Sieci Elektroenergetyczne wybudują stacje oraz linie przesyłowe o napięciu 400 kV, aby w przyszłości wytworzony z morskiego wiatru prąd mógł dalej popłynąć.

Dlatego nieprzypadkowo to słupska gmina zorganizowała dla przedsiębiorców ze Słupska i reszty województwa pomorskiego spotkanie z inwestorami morskich farm wiatrowych.

- Inwestorzy zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu możliwości włączenia się w przedsięwzięcia, które będą realizowane w gminie, gdyż w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, na wysokości powiatu słupskiego, staną wiatraki i dostarczą energię na ląd do stacji abonenckich - informują w gminie Słupsk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zygmunt Solorz zbuduje pod Człuchowem farmę wiatrową

- Infrastruktura służąca produkcji energii i wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych, gdy już powstanie, będzie nam towarzyszyła przez kolejne dziesięciolecia. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie lokalnych przedsiębiorców w proces budowy, a w przyszłości eksploatacji nowych obiektów - mówiła podczas spotkania z przedsiębiorcami Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk.

O budowie stacji Krzemienica w gminie Słupsk mówił dyrektor Programu Inwestycyjnego w Polskiej Sieci Energetycznej Krzysztof Reń.

- Budowa stacji Krzemienica wraz z infrastrukturą towarzyszącą będzie realizowana przez generalnego wykonawcę, który zostanie wybrany w ramach przetargu nieograniczonego. Charakter prac budowlano-montażowych daje przestrzeń do wykorzystania potencjału lokalnych przedsiębiorców. Możliwy jest udział firm z rejonu Słupska i Pomorza już na etapie budowy drogi dojazdowej do stacji oraz przy niwelacji terenu samej stacji, a następnie przy realizacji zabudowań technologicznych – zapewniał Reń.

W tym przypadku prace budowlane mają rozpocząć się w 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka