(fot. Marek Adamkowicz)

Radni na „tak”. Pomnik Brunona Zwarry stanie na Biskupiej Górce

Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę się na wzniesienie pomnika Brunona Zwarry, zmarłego w 2018 r. pisarza, dokumentalisty, autora książek o Gdańsku. Pomnik stanie na chodniku przy ul. Biskupiej, vis-a-vis skrzyżowania z ul. Salwator.
Karol
Uliczny
26.05.2022 / 11:22

- Cieszę się, że mamy szansę rozpocząć tę procedurę – mówiła podczas czwartkowej sesji (26.05.) radna Anna Golędzinowska z KO, przewodnicząca komisji zrównoważonego rozwoju. - Dołożono dużych starań, by wybrana lokalizacja nie była przypadkowa. Chodzi m.in. o kontekst krajobrazowy. Tę kwestię uzgadniano z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Miejmy nadzieję, że po czasie wnikliwych analiz, sama realizacja nastąpi w możliwie najszybszym terminie.

Projekt w drodze konkursu

Uchwałę „w sprawie wzniesienia pomnika Brunona Zwarry” przyjęto jednomyślnie, przy 32 głosach „za”. W uzasadnieniu przypomniano aktywność uhonorowanego gdańszczanina w licznych organizacjach polonijnych działających w Wolnym Mieście Gdańsk.

- W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. W latach 70. XX w. podjął się dokumentowania losów społeczności polskiej w międzywojennym Gdańsku. Za jego szczytowe osiągnięcie uchodzi praca „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan”, ponadto jest autorem „Wspomnień gdańskiego bówki” i szeregu innych książek – przypominał Michał Szymański, wicedyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Z wnioskiem o wzniesienie pomnika, który ma stanąć kilkadziesiąt metrów od wjazdu na Biskupią Górkę, od strony al. Armii Krajowej, wystąpiło Stowarzyszenie Ławeczka Bunona Zwarry. Organizacja zadbała również o zebranie środków na wykonanie rzeźby. Jej projekt zostanie wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez prezydent Gdańska. Zagospodarowanie otoczenia weźmie na siebie gmina.

- Zarówno Stowarzyszenie Ławeczka Brunona Zwarry, jak i Stowarzyszenie Biskupia Górka, aktywnie działają, aby tę gdańską dzielnicę przywrócić do życia, aby znów była piękna. Mam nadzieję, że trwający proces rewitalizacji także będzie temu służyć – mówił radny Przemysław Majewski z PiS. – W tym roku mamy 100-lecie Gedanii. Brunon Zwarra jako reprezentant polonii gdańskiej, to również symbol tego w jaki sposób, można była dbać o polskie korzenie w nieludzkich czasach WMG.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze