Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Coraz więcej dzieci w Tczewie ma wady wzroku

Tczew przystąpił do programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wieku 10 lat. Powód? Wysoka zachorowalność na schorzenia oczu wśród dzieci - szczególnie w przedziale wiekowym od 10 do 14 roku życia .Program będzie realizowany do 2025 roku. Skorzysta z niego 555 dzieci z rocznika 2013.
Coraz więcej dzieci w Tczewie ma wady wzroku

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Analiza schorzeń zdrowotnych wśród dzieci mieszkających w Tczewie wykazała, że u wielu z nich (do 18 roku życia) występują choroby oczu.

- Najwyższy wskaźnik zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 10. do 14. roku życia – mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego magistratu. - W związku z tym, aby zapobiegać późnemu wykrywaniu wad wzroku opracowano "Program wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w wiek 10 lat zamieszkujących na terenie Gminy Miejskiej Tczew na lata 2023-2025".

Program jest adresowany do grupy dzieci w wieku 10 lat, które mieszkają w Tczewie. W ewidencji ludności w Urzędzie Miejskim w Tczewie na 10 sierpnia 2022 roku widnieje 555 dzieci z rocznika 2013, które są uprawnione do skorzystania z tego programu.

- Populacja roczników, które objęte będą programem w czasie jego realizacji, to 191 dzieci – informuje rzeczniczka. - W 2023 roku to 555 dzieci, w kolejnym – 579 i w 2025 roku – 55 dzieci. Program będzie realizowany w całości przez miasto. Jego koszt to 60 tys. zł w każdym roku jego funkcjonowania.

Uchwała w tej sprawie została podjęta jednomyślnie.

Miasto podkreśla, że wprowadzenie działań terapeutycznych może znacznie poprawić rokowanie wyleczenia wady wzroku i uchronić dzieci przed problemami w nauce. Zauważono, że pandemia zakażeń SARS-CoV-2 spowodowała zmianę systemu nauczania z nauki stacjonarnej na zdalną. Spędzanie przez dzieci długiego czasu przed komputerem, zarówno podczas lekcji jak i odrabiania pracy domowej mogło wpłynąć niekorzystnie na ich narząd wzorku. W związku z tym wskazanym działaniem w zapobieganiu rozwojowi niedowidzenia jest prowadzenie skoordynowanych, systematycznych badań przesiewowych wzroku u dzieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka