Co i jak można przywieźć z wakacji? Skarbówka wyjaśnia

Samochodem możesz przewieźć 10 cygar, statkiem – 50, a kanapkę z serem musisz zjeść przed unijnym szlabanem. Pamiątka z kawałka rafy koralowej może oznaczać nawet 5 lat więzienia, a legalnie kupiona w Holandii marihuana w wielu krajach może grozić nawet karą śmierci. Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała „Poradnik turystyczny – jesienny last minute”, w którym przypomina, na co uważać i o co zadbać wybierając się na zagraniczne wczasy poza sezonem wakacyjnym.
Jacek
Wierciński
19.09.2022 / 17:24

Więzienie za muszlę chronionego gatunku!

- Mamy jesień, czyli początek sezonu na łapanie słońca w dalekich, egzotycznych kierunkach. Dlatego przypominamy o naszym „Poradniku turystycznym”. Jest to zbiór niezbędnych informacji dla każdego z nas, kto przekracza granice Unii Europejskiej lub strefy Schengen. Dowiedz się wszystkiego, co ważne, by podczas jesiennych wakacji nie wpakować się w kłopoty – tłumaczy asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Mennica Gdańska wyemitowała monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II

Oprócz informacji na temat tego, jak nie zostać „przypadkowym przemytnikiem” i limitów przewozu wyrobów tytoniowych czy alkoholowych w zależności od środka transportu, dostępna nieodpłatnie pod tym adresem 24-stronicowa broszura zawiera odpowiedzi na szereg pytań i ostrzeżenia przed grożącymi konsekwencjami.

Rafa koralowa na półce? Absolutnie nie!

Można w niej przeczytać m.in. o tym, że jeśli zabierzesz ze sobą do domu kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku, może Ci za to grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz że w Holandii kupisz legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów możesz trafić do więzienia. Z kolei za przemyt narkotyków nawet na karę śmierci skazywać potrafią takie państwa jak Tajlandia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja Singapur, Sri Lanka czy Wietnam.

Informacje dla podróżujących za granicę można znaleźć również pod tym adresem internetowym.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze