konferencja pomorskich posłów ws. bokady sprzedaży Lotosu

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Senat przyjął ustawę blokującą sprzedaż Lotosu

Tu już nie chodzi o ekonomiczne interesy Pomorza, ale polską rację stanu – mówią pomorscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej na temat planowanej sprzedaży kapitału Lotosu. W czwartek, 28 kwietnia Senat przyjął ustawę, która na dziewięć miesięcy ma zablokować przygotowywaną fuzję. Teraz sprawą zajmie się Sejm.
Karol
Uliczny
29.04.2022 / 15:24

Senacka inicjatywa to kolejna parlamentarna próba zablokowania fuzji Lotosu z Orlenem. Wcześniej w Sejmie przepadła podobna co do zamiarów poprawka do ustawy o obronności kraju, z kolei poselski projekt w tym zakresie wciąż nie trafił pod obrady Sejmu. Przyjęty w czwartek, 28 kwietnia projekt nowelizacji ustawy w sprawie zarządzania mieniem państwowym zakłada, że przez dziewięć miesięcy od wystąpienia przez Polskę z wnioskiem o podjęcie konsultacji w trybie art. 4 Traktatu NATO, nie będzie można zbywać udziałów czy akcji należących do spółek Skarbu Państwa, w tym m.in. Grupy Lotos.

  • „Za” głosowało 53 senatorów,
  • „przeciw” było 45.

Motywacje wyjaśniano w piątek, 29 kwietnia w gdańskim biurze senatorskim Bogdana Borusewicza.

– Decyzje dotyczące sprzedaży Lotosu podejmowano w zupełnie innej sytuacji strategicznej, gdy nie było wojny. Mam nadzieję, że ta ustawa będzie pretekstem do wycofania się z tej transakcji – mówił wicemarszałek Senatu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Senat powalczy o Lotos. Marszałek Borusewicz nazywa ich projekt tratwą ratunkową dla rządu

Podkreślał, że największe obawy wzbudza udział w transakcji węgierskiego MOL-a, który, zgodnie z umową wstępną, ma przejąć 417 stacji należących do Lotosu.

Putin, Orban, dwa bratanki

Zdaniem Bogdana Borusewicza, oddawanie majątku w ręce, de facto, węgierskiego rządu jest wspieraniem sojusznika Rosji, ale również rewizjonistycznych zapędów Wiktora Orbana. 

– Jaki jest kierunek węgierskiego rządu, widzimy po podejściu Orbana do Ukrainy. Obserwujemy to od dłuższego czasu – mówi Bogdan Borusewicz. – MOL wszedł m.in. w realizację budowanego przez Rosjan TurkStreamu. Dodatkowo Rosatom rozbudowuje elektrownię atomową w Paks, gdzie stawia dwa dodatkowe reaktory. To, co się dzieje, nie ma wyłącznie podłoża gospodarczego.

Bogdan Borusewicz
wicemarszałek Senatu

Moim zdaniem, Węgry są drugim w Europie państwem rewizjonistycznym. Polityka Orbana jest strategią nastawioną na odtworzenie wielkich Węgier. Wychodzi z założenia, że sytuacja na Ukrainie daje mu taką możliwość i, w przypadku porażki Ukrainy, może zająć Zakarpacie, gdzie znajduje się mniejszość węgierska.

Zdaniem posła Tadeusza Aziewicza, zatrzymanie transakcji nie jest już sprawą przyszłości gospodarki Pomorza, ale polską racją stanu.

– Od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainie, żyjemy w zupełnie innych relacjach. Odpowiedzialność za nasz kraj, za bezpieczeństwo nakazuje rewizję myślenia o rozbiorze Lotosu.

Tadeuszowi Aziewiczowi wtórowała posłanka Małgorzata Chmiel.

– Rząd wydaje nasze pieniądze na billboardy, które mają jeździć po Europie i nawoływać do sankcji, a sam sprzedaje stacje MOL-owi, czyli spółce powiązanej z rosyjskim biznesem naftowym. To jest hipokryzja. Putin, Orban, to dwa bratanki. Dzisiaj, co do tego nikt nie ma wątpliwości.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przejęcie Lotosu przez Orlen. Ludzie biznesu: To skandal, to niewiarygodne

Posłanka Agnieszka Pomaska zaapelowała do pomorskich posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji o zmianę dotychczasowych decyzji i poparcie w Sejmie ustawy w sprawie zarządzania mieniem państwowym. KO liczy, że trafi ona pod obrady niższej izby już w połowie maja.

Dzisiaj mamy do czynienia nie tylko z wojną na froncie, ale również z wojną ekonomiczną. Putina trzeba bezwzględnie odciąć od europejskich, ale również polskich pieniędzy – mówiła Agnieszka Pomaska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze