28 mieszkań, o cztery więcej niż pierwotnie zakładano, powstanie w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w nowym bloku komunalnym w Człuchowie.

Będzie więcej mieszkań w ramach programu SIM

28 mieszkań, o cztery więcej niż pierwotnie zakładano, powstanie w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w nowym bloku komunalnym w Człuchowie. - To wynik ogromnego zainteresowania wynajęciem lub zakupem własnego M, zbudowanego właśnie w tej formule – informują w człuchowskim urzędzie.
Olek
Knitter
2.11.2022 / 12:27

SIM Pomorze. Nowe mieszkania w Człuchowie

Nowy blok powstanie przy ulicy Lawendowej w Człuchowie.

- Kilka tygodni temu miasto poprosiło zainteresowanych wynajęciem lub zakupem mieszkania w tym obiekcie o wypełnienie ankiet, będących jednocześnie wstępnymi deklaracjami. Wówczas okazało się, że chętnych jest dwukrotnie więcej niż mających tam powstać mieszkań. Zmieniono zatem koncepcję tak, aby w budynku powstało więcej lokali – informują w człuchowskim urzędzie.

Kiedy budowa mieszkań w ramach SIM Pomorze?

Budowa ma ruszyć wiosną 2023 roku. – Teraz projektant przygotowuje dokumentację i stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten etap ma być gotowy do końca tego roku, tak aby fizyczna budowa bloku mogła ruszyć wiosną roku przyszłego – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzierzgoń chce budować mieszkania. I jest blisko celu

Na realizację zadania Miasto Człuchów otrzymało też dodatkowy milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Wcześniej miasto odebrało wsparcie w wysokości 3 mln zł. Wkładem miasta jest grunt przeznaczony pod budowę obiektu. Brakujące około 5 mln złotych ma pochodzić z kredytu oraz po części od przyszłych lokatorów zainteresowanych wykupem mieszkania.

SIM Pomorze. Czym jest?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM, to inicjatywa rządowa mająca na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Polaków.

SIM Pomorze planuje wybudowanie na terenie wszystkich 19 samorządów nawet tysiąca mieszkań. W najlepszej sytuacji są gminy dysponujące własnymi gruntami pod budowę – jak Dzierzgoń. Jak bardzo brak swoich działek budowlanych potrafi opóźnić cały proces przygotowywania budowy, świadczy przykład Malborka. Tamtejszy samorząd liczy na pozyskanie atrakcyjnie położonego terenu między ulicami Jagiellońską, Zakopiańską i Dąbrówki, niestety wciąż jeszcze użytkowanego rolniczo. Procedura “odrolnienia” I przejęcia już trwa, lecz nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy znajdzie swój finał. A przecież bez własności gruntu nie sposób zlecić przygotowania dokumentacji.

Spółka ma otrzymywać fundusze na budowę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Powstałe mieszkania mają być wynajmowane, z możliwością stopniowego dojścia do ich własności.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze