kran

Ponad 20 ulic
w Wejherowie z wodą tylko do spłukiwania toalet. Pomagają beczkowozy

Zanieczyszczenie mikrobiologiczne w postaci obecność bakterii z grup coli, Escherichia coli i Enterokoków stwierdził sanepid w sporym obrębie Wejherowa na podstawie badania próbek z dni 23-27 lutego. PEWIK rozpoczął chlorowanie i podstawił 4 beczkowozy. Zanieczyszczenie obejmuje ponad 20 ulic i - według szacunków samego dostarczyciela wody około 5 tysięcy mieszkańców.
Jacek
Wierciński
2.03.2023 / 11:06
Aktualizacja
godz. 18:10
Obszar miasta, którego dotyczy zanieczyszczenie wody, nie powiększa się

„Informujemy, że, na podstawie posiadanych sprawozdań z badań laboratoryjnych jakości wody oraz prowadzonych na szeroką skalę działań prewencyjnych, pogorszenie jakości wody stwierdzone w części miasta Wejherowo nie ma charakteru rozwojowego. Potwierdzamy, ze teren miasta, którego dotyczy zanieczyszczenie wody, nie powiększa się.

Kierunek działań podjętych przez służby PEWIK jest właściwy i zmierza do jak najszybszego przywrócenia dobrej jakości wody.

Wszystkie decyzje i działania są podejmowane we współpracy z Państwową Powiatową Inspekcją Sanitarną  w Wejherowie” – poinformował PEWIK.

Z naszych wcześniejszych rozmów ze spółką zaopatrującą wejherowian w wodę wynika, że na razie nie sposób ocenić, jak długo będzie trwała obecna sytuacja. Usunięcie potencjalnego zagrożenia potrwać może nawet kilka dni.

godz. 14:00
Wejherowski sanepid: Nie zanotowaliśmy zwiększonej liczby zachorowań jelitowych

– W związku z pojawiającymi się informacjami od mieszkańców Wejherowa, ponownie przeanalizowaliśmy zgłoszenia od lekarzy i nie zanotowaliśmy zwiększonej liczby zachorowań jelitowych w Wejherowie – uspokaja Zdzisław Westa, p. o. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny i Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie.

– Jakość wody dostarczanej mieszkańcom jest regularnie badana, zarówno przez Inspekcję Sanitarną, jak i w ramach kontroli wewnętrznej przez dostawcę wody w uzgodnionych punktach i z określoną częstotliwością. Dotąd nie było zagrożenia. To właśnie PEWIK wczoraj powiadomił nas o tym, że w części pobranych próbek wody stwierdzono obecność bakterii z grupy coli, Escherichia coli, Enterokoków. W związku z tym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydaliśmy ocenę o jakości wody oraz komunikat – zaznacza.

godz. 13:50
Komunikat PEWIK

„Ze wstępnych ustaleń wynika, że skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza, spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci.

Szacujemy, że ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych objętych jest około 5 tys. mieszkańców wymienionych wcześniej ulic.

Źródło wody dla miasta Wejherowa – ujęcie i stacja uzdatniania wody „Cedron” – są bezpieczne pod względem jakości mikrobiologicznej.

Służby Spółki na bieżąco pobierają i badają próbki wody z punktów kontrolnych na terenie miasta” – poinformował w oficjalnym komunikacie PEWIK Gdynia.

skażona woda w Wejherowie, ulice

Skażona woda w Wejherowie! Woda tylko do spłukiwania sanitariatów

– Od tygodnia wiele osób w Wejherowie wymiotuje i ma biegunkę. Dopiero dziś PEWiK Gdynia poinformował jedynie w internecie, że spora część miasta ma skażoną wodę. Nie ostrzeżono mieszkańców SMS-em ani megafonami – napisała do redakcji zawszepomorze.pl w środę 1 marca Czytelniczka, informując o zagrożeniu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Woda w Wejherowie skażona! Sanepid zakazał jej spożywania

„Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów” – taką informację na temat wody doprowadzanej z sieci do nieruchomości ograniczonych ulicami:

  • Nanicką, Przemysłową i I Brygady Pancernej WP oraz ulicą Tartaczną

podała jeszcze w środę, 1 marca Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiczna w Wejherowie, która zastrzegła, że „informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Brudna i śmierdząca woda „lądowała” w Zatoce Puckiej

– Czasowo dodaje się do wody wodociągowej w mieście Wejherowo środek dezynfekcyjny, tj. podchloryn sodu – w ilości gwarantującej utrzymanie w kurkach konsumentów chloru wolnego na poziomie nie wyższym niż 0,3 mg/l – czytamy.

– Mam bardzo poważne zastrzeżenia do sposobu podania przez instytucje informacji na temat skażenia. O sytuacji dowiedziałem się wczoraj wieczorem, kiedy nie było podanej konkretnej listy ulic, a tylko tych ograniczających obszar. Efekt był taki, że człowiek w nerwach mógł mieć duży kłopot ze zorientowaniem się, czy sprawa dotyczy także niego, a mapy, które instytucje udostępniają w sieci, są nieczytelne. Poza tym, na przykład w początkowej fazie pandemii COVID-19 ulicami krążyły samochody ze „szczekaczkami”, podającymi ostrzegające komunikaty. Dlaczego nie zastosowano ich w tym przypadku? – zastanawia się w rozmowie z zawszepomorze.pl, przeprowadzonej w czwartek, 2 marca, pan Sebastian [nazwisko do wiadomości redakcji], mieszkający przy ulicy Nanickiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Strefowa przepompownia podniesie ciśnienie wody w sieci

I dodaje: – Sam miałem w ostatnich dniach kłopoty z żołądkiem, więc być może było to powiązane z jakością wody. W sieci czytałem, że ostrzeżenia sanepidu wynikają z przebadania próbek pobranych pomiędzy 23 a 27 lutego, ale nie wiem, czy wynika to z faktu, że jeszcze dzień wcześniej było bezpiecznie, czy dopiero wówczas zweryfikowano sygnały od mieszkańców.

Skażona woda w Wejherowie! Które ulice mają zanieczyszczoną wodę?

Precyzyjniejsze dane dotyczące terenu Wejherowa o „pogorszonej jakości wody” podało w czwartek, 2 marca zaopatrujące ten obszar Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.

Chodzi o nieruchomości położone przy następujących ulicach:

  • Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów, Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego oraz Nanicka.
skażona woda w Wejherowie, ulice

Ulice ze skażoną wodą zaznaczono na czerwono

PRZECZYTAJ TEŻ: Awaria wodociągu w centrum Gdańska została usunięta

„[…] na sieci wodociągowej w Wejherowie w ramach działań prewencyjnych mających na celu zapobiegnięcie pogorszeniu jakości wody rozpoczęto chlorowanie wody uzdatnionej podawanej do miasta ze Stacji Uzdatniania Wody Cedron – poinformował PEWIK, wskazując, że zawartość chloru w wodzie jest w normie i nie przekracza zawartości określonej w przepisach. Zaznaczył również, że w pozostałej części miast woda jest zdatna do spożycia.

Skażona woda w Wejherowie! Gdzie szukać beczkowozów?

  • Ul. Przemysłowa 5.
  • Ul. Narutowicza, róg ul. Derdowskiego.
  • Ul. Ofiar Piaśnicy 5, za Lidlem,
  • Ul. Przemysłowa, róg ul. Tartacznej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze