kamienica z apteką w Słupsku

Obecnie kamienica, w której dawniej znajdowały się apteki nazywane: „Miejską”, „Ratuszową”, „Dworską” oraz „Pod złotym orłem”, przechodzi renowację

Słynna słupska kamienica z apteką przechodzi renowację

Miejska, Ratuszowa, Dworska, a w ostatnim czasie – Pod złotym orłem – pod takimi nazwami mieszkańcy Słupska kojarzą aptekę, która od ponad 200 lat znajduje się przy ul. Stary Rynek 5. Teraz zabytkowa kamienica przechodzi renowację frontowej i tylnej ściany oraz dachu.
Olek
Knitter
20.10.2022 / 13:43

Budynek przy ul. Stary Rynek 5 jest jedną z najstarszych kamienic mieszczańskich w Słupsku. Przez te wszystkie lata, była już kilka razy modernizowana.

– Dostępne źródła historyczne wskazują, że obecny budynek zbudowano na fundamentach pochodzących z pierwszej połowy XVIII w. Pomimo zmieniających się właścicieli, w kamienicy prowadzono głównie działalność apteczną. W powojennej historii tego budynku warto zwrócić uwagę na działalność ostatniego niemieckiego właściciela apteki Ernesta Kirschta, który podczas pożaru Starego Miasta w marcu 1945 r. przekonał radzieckiego komendanta do ratowania apteki i znajdujących się w niej leków. Dzięki jego interwencji Niemcy, wspólnie z radzieckimi żołnierzami, polewali dachy sąsiednich budynków wodą czerpaną wiadrami ze Słupi. Dzięki tym działaniom ocalono aptekę wraz z dwoma przylegającymi do niej, istniejącymi obecnie, kamienicami – czytamy na stronie urzędu w Słupsku, poświęconej rewitalizacji miasta.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy zakończenie remontu gdańskiego dworca?

Warto również dodać, że była to także pierwsza apteka, która wznowiła w Słupsku działalność po wojnie, i to w niej zgromadzono leki oraz wyposażenie z pozostałych, niedziałających wówczas aptek.

Obecnie kamienica, w której dawniej znajdowały się apteki nazywane: „Miejską”, „Ratuszową”, „Dworską” oraz „Pod złotym orłem”, przechodzi renowację. Część środków pochodzi z programu polegającego na finansowym wsparciu renowacji i modernizacji nieruchomości zlokalizowanych na obszarze rewitalizacji miasta Słupska.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze