Materiał informacyjny
Teresa Pągowska, Krynolina, Starak Collection

Teresa Pągowska, Krynolina, Starak Collection

Spacerownik Artystyczny edycja pomorska – listopad. Polecają Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Grupa ERGO Hestia

Listopad za pasem. Przez wielu ten jeden z ostatnich miesięcy w roku utożsamiany jest z kilkoma tygodniami melancholii i spadku życiowej energii. Jednak można spojrzeć też na niego inaczej. Znajdujemy się w tym miejscu kalendarza, gdy pamiętamy jeszcze ostatnie letnie wieczory, a już za kilka tygodni będziemy szykować się do najważniejszych świąt w roku. W związku z tym zachęcamy, by w listopadzie zainteresować się właśnie pomostami, które łączą momenty w naszym życiu i pozwalają nam przemieszczać się pomiędzy ważnymi momentami. Wspomnianych pomostów szukać można też w sztuce. Może czas przyjrzeć się jednemu z artystów, którzy tworzyli w momentach przełomu? Albo skupić się na dziełach, które zmieniły postrzeganie sztuki w swoim czasie? Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na te-renie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących tygodniach.
Materiał informacyjny
Patrycja
Cybulska
18.11.2022 / 13:17

„Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści” – fotografie z archiwum IPN – Gdańska Galeria Miejska 2, 17.11.2022 r.-15.01.2023 r.  

„W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii: portrety, pejzaże, martwe natury, sceny uliczne, zdjęcia lotnicze, reporterskie, naukowe, rodzinne i wiele innych. Są także obrazy śmierci” – pisze w swoim tekście, towarzyszącym wystawie organizowanej w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, Tomasz Stempowski. Twórcy wystawy podkreślają, że ekspozycja prezentowana w galerii nie ma być tylko bezmyślnym epatowaniem przemocą i agresją, ale ma skłonić widzów do zadawania pytań trudnych i niewygodnych. Ich zdaniem oko aparatu nie potrafi kłamać, a zdarzenia widoczne na kliszach musiały mieć miejsce. Bardzo ciekawym wątkiem jest też pojemność tematyczna archiwów IPN. Przyglądając się im bliżej można dojść do wniosku, że nie ma sfery codzienności, która nie interesowałaby systemowych oprawców. W państwie tworzonym na zasadach ograniczeń, każde z działań może być uznane za wywrotowe i prowadzące na dłuższą metę do rebelii.

Fangor. Poza obraz – Muzeum Narodowe w Gdańsku, 7.10.2022 r.-5.02.2023 r.

Wystawa organizowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku jest doskonałym argumentem do dyskusji o niekończących się płaszczyznach interpretacji sztuki. Można by założyć, że po ponad stu latach od urodzenia i siedmiu dekadach twórczości jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku nic więcej nie da się o nim już powiedzieć. Wystawa Fangor. Poza obraz udowadnia, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Organizatorzy wystawy proponują swoim widzom spojrzenie na całość dorobku Wojciecha Fangora w świetle głębokiej retrospekcji. Na ekspozycji oglądowi poddane zostaną najwcześniejsze dzieła artysty oraz te pochodzące z pierwszych dekad jego twórczości aż po Studium przestrzeni z 1958 roku. Co najciekawsze, częścią wystawy będą też materiały archiwalne (kroniki filmowe, zdjęcia prywatne, wywiady z artystą), które zanurzą dzieła w kontekście historycznym i biograficznym. Dzięki temu będzie można zobaczyć jak twórczość Fangora wpłynęły: zainteresowanie artysty astronomią, doświadczenia II wojny światowej, uratowanie cudem od rozstrzelania, stalinowski reżim czy emigracja na kilka dekad w 1961 roku.

Teresa Pągowska. Głębiej niż moje wiem – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 22.10.2022 r.-8.01.2023 r.

Prawie dokładnie sześćdziesiąt lat temu w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku otwarto wystawę Fifteen Polish Painters poświęconą najważniejszym powojennym polskim artystom wizualnym. Jak się później okazało była to jedna z najważniejszych ekspozycji w artystycznej karierze Teresy Pągowskiej. To właśnie nowojorska wystawa na dobre pozwoliła dołączyć Pągowskiej do kanonu polskiej sztuki powojennej, a także pozwoliła jej dalej rozwijać swoje artystyczne pasje. Teraz odwiedzający Państwową Galerię Sztuki w Sopocie będą mieli okazje zobaczyć doskonałą wystawę retrospektywną, która pierwotnie powstała w warszawskiej galerii Spectra Art Space, a teraz przeniosła się do Sopotu. W malarstwie Pągowskiej można zauważyć niezwykłą umiejętność kreowania własnego stylu i przekonanie, że tylko podążanie za własną intuicją może dać wartościowe efekty artystyczne. Symbolicznym dla twórczości artystki jest zdanie, które wypowiedziała podczas jednego z wywiadów „Nie jestem specjalistką od morza, od kobiet ani od mężczyzn czy zwierząt. Ja jestem ja: Teresa Pągowska”.

Teresa Pągowska, Monochromat, Starak Collection
Teresa Pągowska, Monochromat, Starak Collection (źródło: Materiały prasowe)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze