Spacerujmy ze sztuką
To właśnie w ich pracach często znajdują się odpowiedzi na pytania, które dręczą nas od dawna. Uważnie obserwując ich dzieła jesteśmy w stanie znaleźć w nich nie tylko refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością i zachętę do poszukiwania nowych płaszczyzn zainteresowań, ale też nadzieję na kolejne miesiące, które z pewnością przyniosą też wiele dobrych chwil. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących tygodniach.
"Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka" – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2.07- 18.09.2022
Odwiedzając galerię sztuki albo muzeum, bardzo często koncentrujemy się na temacie wystawy i przez jego pryzmat odbieramy wystawione prace. Jednocześnie, pomimo tego, że widzimy łączące je motywy, każde dzieło odbieramy osobno, w oderwaniu od reszty kolekcji. Wystawa przygotowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie namawia widza, by spróbował spojrzeć na prace artystów w nieco inny sposób. Jak podkreślają organizatorzy, na wystawie Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka zobaczyć będzie można realizacje, które wchodzą w nieoczywiste relacje zarówno między sobą, jak i z odwiedzającymi. W związku z niezwykle bogatą kolekcją Wojciecha Fibaka wystawa w sopockim PGS-ie jest unikalną okazją do przyjrzenia się polskiej scenie artystycznej przede wszystkim drugiej połowy XX w. i początków XXI w. Na ekspozycji zauważyć można nie tylko motywy dominujące w polskiej sztuce powojennej, ale też jej ewolucję i zachodzące w niej przemiany. Warto podkreślić, że na wystawie będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Wilhelm Sasnal czy Leon Tarasewicz.

"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" – Muzeum Narodowe w Gdańsku, 22.07-02.10.2022
Muzeum Narodowe w Gdańsku postanowiło tego lata oddać swoją przestrzeń jednym z najwybitniejszych fotografek w historii. Wyczulone to wystawa, której zadaniem jest przybliżyć widzom twórczość artystek, dla których medium fotografii jest podstawową formą wyrazu. Pod względem tematu Wyczulone mają być szansą na zaprezentowanie w możliwie najszerszym kontekście zmian tożsamościowych, wolnościowych i wizerunkowych kobiet na przestrzeni ostatnich stu lat. Twórcy zdecydowali się też na bardzo ciekawy zabieg w ramach tytułu wystawy. Wspominana „czułość” w kontekście fotografii jednoznacznie kojarzy się ze światłoczułością, czyli zdolnością substancji chemicznych do reagowania ze światłem. Z drugiej strony, „czułość” jest też opisem psychologicznego nastawienia do świata opierającego się na otwarciu i wrażliwości wobec jego piękna. Wedle zapowiedzi kuratora na wystawie zobaczyć będzie można prace takich twórców, jak: Katarzyna Kozyra, Natalia LL, Ewa Partum czy Zofia Rydet.

"Sygnatury" – Gdańska Galeria Miejska 2, 15.07-09.10.2022
Analizując dzieła sztuki, często podejmujemy się trudnego, ale satysfakcjonującego zadania odczytania ukrytych w nich komunikatów. Na podstawie motywów i detali staramy się wydedukować emocje i informacje, które chciał przez swoją pracę przekazać artysta. Czasami zapominamy jednak, że to właśnie twórca ma bezpośredni wpływ na swój wizerunek, a na swoim płótnie lub w wybranym przez siebie kadrze przekazuje nam tylko tyle, ile chce, żebyśmy wiedzieli. Wystawa Sygnatury organizowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest zbiorem różnorodnych sposobów obrazowania proponowanych przez przedstawicieli kilku pokoleń twórców – od klasyków awangardy po współczesne artystki i współczesnych artystów. Na podstawie każdego z nich, widzowie będą mieli okazję przekonać się, jak szerokie pole autoprezentacji oferuje artystom przestrzeń dzieła.

Wesprzyj nas,
aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY
Komentarze