(fot. Stawe | Wikipedia)

Spacerownik Artystyczny. Polecają Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Grupa Ergo Hestia

Nadeszło lato. Przed nami okres urlopów i odpoczynku, który daje zupełnie nowe przestrzenie umysłowe. W tym miejscu chcielibyśmy zaproponować, by kolejne tygodnie spędzić na poszukiwaniu nowych inspiracji, które mają szansę dać nam świeżą energię na drugą połowę roku. Głęboko wierzymy, że właśnie taką inspirującą funkcję może spełniać poznawanie twórczości artystów.
Arkadiusz
Kosiński
22.07.2022 / 00:00

Spacerujmy ze sztuką

To właśnie w ich pracach często znajdują się odpowiedzi na pytania, które dręczą nas od dawna. Uważnie obserwując ich dzieła jesteśmy w stanie znaleźć w nich nie tylko refleksję nad otaczającą nas rzeczywistością i zachętę do poszukiwania nowych płaszczyzn zainteresowań, ale też nadzieję na kolejne miesiące, które z pewnością przyniosą też wiele dobrych chwil. Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących tygodniach.

"Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka" – Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2.07- 18.09.2022

Odwiedzając galerię sztuki albo muzeum, bardzo często koncentrujemy się na temacie wystawy i przez jego pryzmat odbieramy wystawione prace. Jednocześnie, pomimo tego, że widzimy łączące je motywy, każde dzieło odbieramy osobno, w oderwaniu od reszty kolekcji. Wystawa przygotowana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie namawia widza, by spróbował spojrzeć na prace artystów w nieco inny sposób. Jak podkreślają organizatorzy, na wystawie Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka zobaczyć będzie można realizacje, które wchodzą w nieoczywiste relacje zarówno między sobą, jak i z odwiedzającymi. W związku z niezwykle bogatą kolekcją Wojciecha Fibaka wystawa w sopockim PGS-ie jest unikalną okazją do przyjrzenia się polskiej scenie artystycznej przede wszystkim drugiej połowy XX w. i początków XXI w. Na ekspozycji zauważyć można nie tylko motywy dominujące w polskiej sztuce powojennej, ale też jej ewolucję i zachodzące w niej przemiany. Warto podkreślić, że na wystawie będzie można zobaczyć prace takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Wilhelm Sasnal czy Leon Tarasewicz.

Stefan Gierowski
Stefan Gierowski, CCCXIX,1974 r. (fot. materiały prasowe)

"Wyczulone. Fotografki XX i XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku" – Muzeum Narodowe w Gdańsku, 22.07-02.10.2022

Muzeum Narodowe w Gdańsku postanowiło tego lata oddać swoją przestrzeń jednym z najwybitniejszych fotografek w historii. Wyczulone to wystawa, której zadaniem jest przybliżyć widzom twórczość artystek, dla których medium fotografii jest podstawową formą wyrazu. Pod względem tematu Wyczulone mają być szansą na zaprezentowanie w możliwie najszerszym kontekście zmian tożsamościowych, wolnościowych i wizerunkowych kobiet na przestrzeni ostatnich stu lat. Twórcy zdecydowali się też na bardzo ciekawy zabieg w ramach tytułu wystawy. Wspominana „czułość” w kontekście fotografii jednoznacznie kojarzy się ze światłoczułością, czyli zdolnością substancji chemicznych do reagowania ze światłem. Z drugiej strony, „czułość” jest też opisem psychologicznego nastawienia do świata opierającego się na otwarciu i wrażliwości wobec jego piękna. Wedle zapowiedzi kuratora na wystawie zobaczyć będzie można prace takich twórców, jak: Katarzyna Kozyra, Natalia LL, Ewa Partum czy Zofia Rydet.

Wojciech Fangor
Wojciech Fangor M89,1967 r. (fot. materiały prasowe)

"Sygnatury" – Gdańska Galeria Miejska 2, 15.07-09.10.2022

Analizując dzieła sztuki, często podejmujemy się trudnego, ale satysfakcjonującego zadania odczytania ukrytych w nich komunikatów. Na podstawie motywów i detali staramy się wydedukować emocje i informacje, które chciał przez swoją pracę przekazać artysta. Czasami zapominamy jednak, że to właśnie twórca ma bezpośredni wpływ na swój wizerunek, a na swoim płótnie lub w wybranym przez siebie kadrze przekazuje nam tylko tyle, ile chce, żebyśmy wiedzieli. Wystawa Sygnatury organizowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej jest zbiorem różnorodnych sposobów obrazowania proponowanych przez przedstawicieli kilku pokoleń twórców – od klasyków awangardy po współczesne artystki i współczesnych artystów. Na podstawie każdego z nich, widzowie będą mieli okazję przekonać się, jak szerokie pole autoprezentacji oferuje artystom przestrzeń dzieła.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze