Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Mobilne centrum diagnostyczne Strefa na Zdrowie Polpharmy ponownie zagości [nl] w Starogardzie Gdańskim

Mobilne centrum diagnostyczne Strefy na Zdrowie Polpharmy odwiedzi 6 polskich miast, których mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. W tym gronie jest Starogard Gdański, gdzie centrum pojawi się w sobotę, 20 sierpnia. Polscy i ukraińscy pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu kardiologicznym, diabetologicznym, okulistycznym i pulmonologicznym. To ogromne udogodnienie w dobie wielomiesięcznych kolejek do specjalistów.
mobilne centrum diagnostyczne Strefa na Zdrowie Polpharmy
(fot. starogard.pl)

Strefa na Zdrowie to odpowiedź Polpharmy na potrzebę popularyzacji badań profilaktycznych. Od 2012 r. firma realizuje program, którego celem jest ułatwienie dostępu do takich badań osobom powyżej 40. roku życia. W tym roku Strefa obchodzi swój 10. jubileusz. Do tej pory przebadanych zostało ponad 20 tysięcy pacjentów podczas 105 akcji bezpłatnych badań na terenie całej Polski.

W ramach Strefy na Zdrowie w 2022 r. również zaplanowano szereg bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, do których dostęp dla wielu pacjentów jest na co dzień utrudniony – zwłaszcza po pandemii.

PRZECZYTAJ TEŻ: Opieramy się na domysłach. Bo kto przebada Putina?

– Pandemia spowodowała znaczący spadek, zarówno w liczbie wykonywanych zabiegów, jak i wizyt oraz badań okulistycznych – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Obostrzenia, lockdown i przede wszystkim strach przed COVID-19 sprawiły, że, niestety, inne kwestie zdrowotne, w tym zdrowie oczu, zeszły w świadomości społecznej na plan dalszy. Pacjenci nie zgłaszali się z objawami do okulisty lub opóźniali wizytę lekarską, często nawet rezygnując z już wcześniej zaplanowanych zabiegów.

– Dobrze obrazują to cyfry. W 2020 r. zanotowaliśmy spadek liczby operacji zaćmy o 30 proc. w stosunku do 2019 r., a w grupie wiekowej najbardziej potrzebujących, czyli 70+ – o blisko 45 proc. W tym samym czasie liczba nowych rozpoznań zaćmy spadła o około jedną trzecią. W efekcie obserwujemy teraz zwiększone zapotrzebowanie na badania i leczenie okulistyczne, jednocześnie zgłasza się do nas więcej chorych w gorszym stanie niż przed pandemią – dodaje prof. Jacek Szaflik.

(źródło: starogard.pl)

Mobilne centrum diagnostyczne Strefa na Zdrowie Polpharmy. Gdzie odbędą się bezpłatne badania?

Aby tegoroczne akcje mogły jak najlepiej odpowiadać na potrzeby zarówno polskich pacjentów, jak i uchodźców z Ukrainy, do współpracy zaproszona została Polska Misja Medyczna, która pomogła w doborze lokalizacji oraz zapewniła lekarzy-wolontariuszy obsługujących Strefy. Jednodniowe akcje profilaktyczne odbędą się w:

  • Starogardzie Gdańskim,
  • Rybniku,
  • Kobyłce,
  • Sieradzu,
  • Przemyślu
  • oraz w Nowej Dębie.

Pierwsza z zaplanowanych akcji odbędzie się w stolicy Kociewia na rynku w godz. 10:00-18:00. Badania odbywają się bez zapisów.

PRZECZYTAJ TEŻ: COVID nadal krąży, ale nikt go już nie bada. Statystyki resortu zdrowia nie odzwierciedlają rzeczywistości

– Jesteśmy partnerem pacjentów w dbaniu o zdrowie, dlatego od wielu lat, jako największa polska firma farmaceutyczna, angażujemy się w edukację i profilaktykę zdrowotną – mówi Magdalena Rzeszotalska, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej i CSR/ESG Polpharmy. – W tym roku zapraszamy do udziału w Strefie na Zdrowie również naszych gości z Ukrainy. To kolejny wyraz wsparcia Polpharmy dla społeczności ukraińskiej. Do tej pory przekazaliśmy ukraińskim szpitalom ponad milion opakowań leków ratujących życie. Prowadzimy także akcję „Mój ukraiński pacjent”, której celem jest ułatwienie polskim lekarzom i farmaceutom komunikacji z pacjentami z Ukrainy.

W ramach rozpoczynającej się edycji, organizatorzy programu chcą zachęcić uchodźców z Ukrainy do kontrolowania swojego stanu zdrowia i kontynuowania leczenia farmakologicznego chorób przewlekłych. Polska Misja Medyczna od rozpoczęcia wojny w Ukrainie prowadziła punkty pierwszej pomocy medycznej po ukraińskiej stronie przejść granicznych. Jednak konieczność umówienia wizyty, a następnie odebrania i wykupienia recepty, była dla pacjentów zbyt angażująca podczas długiej, wyczerpującej podróży. Niestety, zaniedbane choroby często prowadziły do pogorszenia stanu chorego i konieczności hospitalizacji.

– Ostatnie lata i utrudniony dostęp do badań mogły zniechęcić część osób do regularnego dbania o swój stan zdrowia – podkreśla Ewa Piekarska-Dymus, prezes Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna. – Z kolei nasi goście ze wschodu mieli od lutego tak wiele pracy, poznając nowy kraj, że mogli zaniedbać przewlekłe choroby lub przegapić pojawienie się alarmujących objawów. Dodatkowy dzień bezpłatnych badań w realny sposób przekłada się na ratowanie życia.

Mobilne centrum diagnostyczne Strefa na Zdrowie Polpharmy. Jakie badania można wykonać?

Polscy i ukraińscy pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu kardiologicznym, diabetologicznym, okulistycznym i pulmonologicznym.

Pakiet kardiologiczny

  • Profil lipidowy
  • D-dimery
  • EKG i ciśnienie tętnicze
  • Konsultacja lekarska

Pakiet diabetologiczny

  • Poziom glukozy we krwi
  • Hemoglobina glikowana
  • Konsultacja lekarska

Pakiet okulistyczny

  • Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • Badanie lampą szczelinową
  • Konsultacja lekarska

Pakiet pulmonologiczny

  • Badanie spirometryczne
  • Konsultacja lekarska

PRZECZYTAJ TEŻ: Cukrzycobus w powiecie kartuskim, można się zbadać!

Tak szeroki zakres badań pomoże wykryć zaniedbania zdrowotne oraz niezwłocznie wdrożyć leczenie.

– Czas po pandemii to czas spłacania długu zdrowotnego, ponieważ doszło do zaniedbań diagnostyki i terapii – mówi prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM. – Przyjmujemy bardzo wielu pacjentów w poważnym stanie, wymagających szybkich i intensywnych procedur leczniczych. Choroby przewlekłe nie czekały na koniec pandemii. To czas refleksji, który mówi, że należy leczyć, zgodnie z wytycznymi, wszystkie choroby przewlekłe, nie patrząc na okoliczności – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka