Występ Ani Rusowicz nagrodzono gromkimi brawami (Fot. Jacek Cherek)

Tczew. Muzyką, słowem i obrazem losy Pomorza malowane

Wystawa i koncert „Jak skala na morzu! O Polskości Pomorza” ” zagościły w Tczewie. W okolicznościowym koncercie wystąpili, m.in. Darek „Maleo” Malejonek, Ania Rusowicz, Marika i Mona.
Krystyna
Paszkowska
22.06.2022 / 23:03

To było dla wszystkich niesamowite przeżycie. Muzyka, słowa, jakie wybrzmiały podczas koncertu pokazały, jak wykonawcy postrzegają trudną historię Pomorzan, ich walkę o powrót do Polski. To były ich autorskie teksty.

Wyemitowany na początku wydarzenia film pt. „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza, pokazał historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po bunty robotnicze w wyniku, których narodziła się „Solidarność”.

Koncertowi towarzyszyła wystawa wielkoformatowa. która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Byli oni aktywnie zaangażowani – np. na konferencję pokojową do Paryża działacze kaszubscy wysłali swoich przedstawicieli z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski.

Z wystawą będzie można się jeszcze zapoznać do połowy lipca przed dworcem PKP w Tczewie obok Galerii Kociewskiej. W następnych miesiącach wystawa będzie prezentowana jeszcze w kilku miejscowościach Pomorza min.: w Krokowej, Dębkach, Cetniewie, Wejherowie, Piaśnicy, Kościerzynie, Pelplinie i Starogardzie Gdańskim. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja OKO-LICE KULTURY, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.

Zainteresowani mogą także obejrzeć wyświetlany podczas koncertu film https://www.youtube.com/watch?v=xBmX9T3eQi0&t=586s 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze