Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Tłumnie na obchodach Dnia Patrona Pelplina. Św. Bernard łaskawy dla pszczelarzy

15 sierpnia Pelplin świętował dzień patrona - św. Bernarda. Okolicznościowy odpust połączono ze świętem pszczelarzy. Kilkadziesiąt rozstawionych kramów, w których głównie królowały różnorakie miody, te pitne również oraz zioła, przyprawy świata, to tylko niektóre atrybuty tego święta.
Fot. Andrzej Połomski

Jak co roku, 15 sierpnia, w Pelplinie odbył się Dzień św. Bernarda – Patrona Miasta Pelplin. Przypomnijmy, św. Bernard z Clairvaux w 1274 r. został wyniesiony na ołtarze, a papież Pius VIII w 1830 r. nadał mu tytuł doktora Kościoła. Jest on patronem cystersów, Burgundii, Ligurii, Genui, Gibraltaru, Pelplina, a także pszczelarzy. Wzywa się go także jako opiekuna podczas klęsk żywiołowych, sztormów oraz w godzinie śmierci.

Atrybutami św. Bernarda są: strój cysterski, trzy infuły u stóp (odmówił ich noszenia), księga, narzędzia Męki Pańskiej, pióro pisarskie, rój pszczeli, ul.

Dzień św. Bernarda w Pelplinie, to cykliczne wydarzenie i jest jednym z najważniejszych świąt tego miasta. W swej formie i treści nawiązuje do cysterskich korzeni Pelplina oraz lokalnych tradycji i obyczajów. Podczas imprezy, co roku, promuje się miody, zioła oraz dary runa leśnego. Dzień św. Bernarda to doskonała okazja, by za przyczyną jego dziedzictwa zadbać o duszę i ciało.

Obchody Dnia św. Bernarda zainaugurowano uroczystą mszą św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Świeckie obchody odbyły się na przystani Jana III Sobieskiego. Ci którzy wybrali się do Pelplina nie mogli narzekać na brak atrakcyjnej oferty. Czekało na nich wiele atrakcji, m.in.: prezentacje kół pszczelarskich, kiermasz sprzętu pszczelarskiego, rękodzieła ludowego i artystycznego, stoiska z ziołami i kosmetykami, stoiska z miodami i produktami pszczelimi, czy koncerty muzyczne. W ramach wydarzenia odbył się także: Piknik Rodzinny – warzywa i owoce podstawą zdrowego żywienia, który wspólnie zorganizowali Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Pomorska Izba Rolnicza.

Piknik stał się także okazją do wzięcia udziału w warsztatach pszczelarskich realizowanych w ramach projektu pn. Edukacja ekologiczna w Gminie Pelplin w 2022 roku, „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Gminy Pelplin poprzez edukację mieszkańców Gminy, w szczególności dzieci i młodzieży”. Budowanie świadomości o roli pszczół dla środowiska naturalnego, a także dla zdrowia i życia ludzkiego w obecnych czasach jest bardzo ważnym zadaniem. Nie bez powodu mówi się, że gdy zabraknie pszczół ludzkość wyginie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze