Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Tria i kwartety na start. W Gdańsku zaczyna się 9. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej

17,5 tys. euro zostanie rozdzielone między laureatów 9. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który odbędzie się w dniach 12-15 maja w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
(fot. materiały Akademii Muzycznej w Gdańsku)

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa to obecnie jeden z największych i najpoważniejszych konkursów kameralnych w Polsce. Zdobył także liczącą się pozycję wśród podobnych przedsięwzięć odbywających się w Europie, przyciągając za każdym razem wielu młodych kameralistów z całego świata. Konkurs zainicjowany został w 1997 roku, gdy Miasto Gdańsk świętowało swoje 1000-lecie, w dniu, w którym minęło dokładnie 100 lat od śmierci Johannesa Brahmsa. Dzieła tego kompozytora prezentują ponadczasową wartość artystyczną i są jednymi z ważniejszych w całej literaturze kameralnej.

(fot. materiały Akademii Muzycznej w Gdańsku)

Od tamtej pory odbyło się osiem edycji Konkursu. Jego organizatorem od samego początku jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i działająca na jej Wydziale Instrumentalnym – Katedra Kameralistyki. Założycielką Konkursu oraz jego dyrektorem, począwszy od pierwszej edycji, była prof. dr hab. Anna Prabucka-Firlej. W 2021 roku jej rolę przejęła dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula.

Ta impreza to wypełnienie pewnej luki na mapie Festiwali. Gdańsk staje się coraz bardziej znany dzięki temu na muzycznej mapie świata mówi rektor Akademii Muzycznej, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz.

Tym, co wyróżnia Konkurs Brahmsowski na międzynarodowej arenie konkursowej jest formuła, umożliwiająca rywalizację różnych kategorii zespołów. Może to być trio fortepianowe (zarówno w wariancie: skrzypce, wiolonczela, fortepian, jak i wariancie: klarnet, wiolonczela, fortepian) lub kwartet fortepianowy (skrzypce, altówka, wiolonczela, fortepian).

Repertuar, z którym mierzą się uczestnicy w dwóch konkursowych etapach, obejmuje dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i XX-wiecznych oraz obowiązkowo utwory patrona Konkursu – Johannesa Brahmsa. Takie zestawienie daje uczestnikom szansę na wszechstronne zaprezentowanie swoich umiejętności kameralnych, jednocześnie stawiając im wysokie wymagania artystyczne.

Prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe Jury, złożone ze światowej sławy muzyków, kameralistów i pedagogów. Są nimi: Thüring Bräm – przewodniczący, Avedis Kouyoumdjian, Sebastian Hamann, Katarzyna Jankowska-Borzykowska, Donald L. Oehler oraz Robert Kwiatkowski.

Zmagania konkursowe w dwóch etapach trwać będą od czwartku 12 maja do niedzieli 15 maja w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (ul. Łąkowa 1-2). Uroczystość wręczenia nagród oraz koncert laureatów odbędzie się w niedzielę 15 maja o godzinie 19:00.

Wstęp na przesłuchania oraz koncert jest wolny. Wszystkie wydarzenia konkursowe będzie można także śledzić podczas transmisji na kanale uczelni na YouTube: https://www.youtube.com/akademiamuzycznawgdansku.

Konkurs odbędzie się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Konsul Generalnej Niemiec Cornelii Pieper oraz JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dr. hab. Ryszarda Minkiewicza.

Wszystkie szczegóły Konkursu są dostępne na stronie https://acmf.amuz.gda.pl/icmc, a także na Facebooku: https://www.facebook.com/brahms.competition.gdansk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka