Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane
Reklama

Turaku jeszcze nie fioletowe. Para egzotycznych piskląt w oliwskim zoo

Ptaszarnia oliwskiego ogrodu zoologicznego powiększyła się o kolejne pisklęta. Para turako fioletowych w ten weekend wyprowadziła z gniazda dwójkę młodych – poinformowała na swoim facebookowym koncie gdańskie zoo.
(fot. Gdański Ogród Zoologiczny)

Oznacza to, że pisklęta wykluły się jakieś dwa-trzy tygodnie temu, bowiem młode tego gatunku wykluwają się w dość zaawansowanym stanie, szybko rosną i po krótkim czasie zaczynają opuszczać gniazdo, aby eksplorować okolicę. W ciągu czterech do pięciu tygodni zaczynają latać.

Dorosły osobnik turako fioletowego (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)

Stwierdzić jednak trzeba, że te afrykańskie ptaki nie są najwytrwalszymi lotnikami, natomiast potrafią świetnie nawigować i zwinnie przemieszczać się wśród gęstej roślinności. Ptaki te wolą biegać po gałęziach. Latają niechętnie, lotem falistym i tylko wtedy, gdy przemieszczanie się po gałęziach jest niemożliwe. Ich stopy mają ciekawą właściwość: zewnętrzny palec może być skierowany do przodu lub do tyłu, w zależności od tego czy ptak potrzebuje go w danej chwili do wspinania czy biegania.

Turako można spotkać w lasach, na sawannach oraz mokradłach centralnej części Afryki. Żywi się owocami, jagodami i pąkami kwiatów oraz owadami.

Młode, na co w żartobliwym wpisie zwracają uwagę pracownicy zoo, nie są szczególnie podobne do rodziców (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)

W lipcu tego roku w oliwskie zoo dochowało się także czwórki młodych flamingów, a w sierpniu wykluło się dwoje szpaków balijskich, uznawanych za gatunek krytycznie zagrożony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama