flaga Unii Europejskiej na Górze Gradowej

(fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze)

Unijna flaga nad Gdańskiem. Miasto świętuje Dzień Europy

W Dniu Europy, w poniedziałek, 9 maja na maszcie ustawionym na Górze Gradowej w Gdańsku zatrzepotała unijna flaga. Dwanaście gwiazd na błękitnym tle symbolizuje jedność i solidarność pomiędzy europejskimi narodami.
Karol
Uliczny
9.05.2022 / 15:28

Święto Europy obchodzimy 9 maja dla upamiętnienia opublikowania Planu Schumana. Przedstawiony w 1950 r. projekt powiązania francuskiej i niemieckiej produkcji stali i wydobycia węgla okazał się zalążkiem przyszłej integracji państw europejskich, które dziś, w liczbie 27 członków, współpracują na poziomie politycznym, gospodarczym oraz społecznym. Od 2004 r. w strukturach Unii Europejskiej jest również Polska. Dzień Europy został ustanowiony w 1951 r. uchwałą Parlamentu Europejskiego.

O godz. 10:00 w krótkiej uroczystości na Górze Gradowej udział wziął Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent Gdańska ds. inwestycji. Wciągnięciu flagi na maszt towarzyszyło odegranie „Ody do radości”.

Europejska flaga w wielkim formacie 

Z kolei o godz. 12:00 z wieży kościoła św. Katarzyny dobiegły mieszkańców dźwięki carillonu. Podczas koncertu w wykonaniu Wojciecha Lauera można było wysłuchać muzyki z krajów członkowskich UE i ich narodowych hymnów. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk śpiewał i maszerował dla Europy i Ukrainy

Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają jeszcze widowiskowe iluminacje. Na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Na niebiesko po zmroku rozbłyśnie także fontanna Neptuna.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze